Većina “gradskih” pčelara odlučili su se za Beehaus košnicu, jer kako kažu, izuzetno je praktična, zanimljiva za pčelarenje, jednostavna za rukovanje i što je veoma bitno, ne smeta nikome od komšija
Do sada smo u našem časopisu predstavljali mnoge inovacije koje pčelarima olakšavaju bavljenje ovim plemenitim pozivom. Nakon raznih vrsta košnica, usisivača za pčele, odijela, vrcaljki i pčelarskog pribora, u ovom broju vam predstavljamo još jednu interesantnu košnicu koju, između ostalih poljoprivrednih inovacija, nudi britanska firma Omlet. Ova košnica, kako kažu, savršena je za urbana područja i bavljenje pčelarstvom u gradovima. Johannes Paul, britanski pčelar i konstruktor ove moderne kućice za pčele, objasnio je kako je došao na ideju da napravi ovu plastičnu košnicu.
Beehaus košnica dizajnirana je kako bi unaprijedila pčelarstvo i potakla ljude da se počnu baviti ovim ekološkim zanimanjem. To je, u biti, namijenjeno pčelarima koji žive u gradovima i urbanim područjima – kaže Johannes.
Reducira rojenje
Ova košnica, koja dolazi u raznim bojama, konstruisana je za postavljanje na krovove zgrada, kuća i vrtova. U njoj ima dovoljno mjesta za držanje i održavanje pčelinjih društava u toku cijele godine, kako je i inače predviđeno za ovu košnicu. Pčele su trenutno predmet raznih proučavanja i testiranja zbog naglog opadanja njihovog broja u svijetu.
Zbog toga je agencija Natural England uz podršku Vlade Velike Britanije odlučila animirati svoje građane da se bave pčelarstvom. Tim Lovett, predsjednik Saveza pčelara Velike Britanije kaže kako je u zadnju godinu i pol, broj pčelara u urbanim područjima porastao sa 3 na 15 hiljada pčelara.
– Veliki broj naših novih članova su ljudi koji žive u gradovima, ekološki su osviješteni i s velikim zadovoljstvom se bave pčelarstvom – kaže Tim.
Većina “gradskih” pčelara odlučili su se za Beehaus košnicu, jer kako kažu, izuzetno je praktična, zanimljiva za pčelarenje, jednostavna za rukovanje i što je veoma bitno, ne smeta nikome od komšija.
Beehaus uveliko podsjeća na vrtni roštilj jer su sličnih dimenzija i veličine. Izgleda kao plastična kutija, a ima dva puta više mjesta od tradicionalne košnice. Napravljena je tako da reducira rojenje i njen kapacitet je 20 kilograma meda godišnje.
Košnica u raznim bojama
Smještena je na visokim nogarima koje dižu košnicu na ugodnu visinu za pčelara i čuvaju pčele od hladnog zraka zimi kada hiberniraju. Podnica je mrežasta kojom se omogućava ventilacija i pomaže pčelama u održavanju higijene njihovog doma.
Osim toga, mrežasta podnica služi pčelama u kontroli varroe jer se na taj način omogućava ispadanje varroe iz košnice.
Ovu košnicu izrađuje firma Omlet za koju radi Johannes Paul. Prodaju je u raznim bojama te se nadaju kako će biti pravi hit na tržištu pčelarske opreme. Johannes Paul tvrdi kako je jedan od razloga zašto pčelinje zajednice nestaju sa lica zemlje i to što se isključivo pčelari u ruralnim područjima.
Bavljenje pčelarstvom u gradskim zonama rezultiralo bi floralnom raznolikošću, što bi uveliko pomoglo, kako pčelinjoj tako i ljudskoj populaciji, u proizvodnji hrane. Ne vidim nikakvog razloga da se pčelarstvom ne bavimo i na krovovima zgrada – dodaje Johannes.
Smatra kako je pčelarstvo odličan hobi koji bi svako mogao prakticirati, a onaj ko se odluči za ovo zanimanje, svakako bi trebao ulagati u kvalitetne košnice, materijal, tehnologiju, obrazovati se i “ići u korak s vremenom” – zaključak je ovog inovativnog pčelara.
Ukoliko želite kupiti ovakvu jednu košnicu, koštat će vas oko 1050 konvertibilnih maraka. Za cijenu jedne Beehaus košnice, u Bosni i Hercegovini možete kupiti 10 LR-ovki. Ne isplati se, zar ne? (BH PČELAR/ARHIVA/J. H.)
Discussion about this post