Iako možda zvuči poput scenarija za neki naučnofantastični horor film B kategorije, u prirodi postoji jedna vrsta pčela koja od trulog mesa životinja pravi „med“.
Pa dobro, ne med u pravom smislu te riječi, ali izlučevina koju proizvodi pčela lešinar (Trigona necrophaga), je veoma slična strukturi meda kojeg prave obične medonosne pčele. Jedina razlika je što finalni „proizvod“ nema one krasne karakteristike pravog meda.
Kao što joj i samo ime kaže, pčela lešinar se hrani trulim mesom životinja i napadača koje uspije da usmrti. Ova vrsta pčele je prvi put zabilježena u 18. vijeku, ali njene neobične prehrambene navike su potvrđene tek 1982. godine. Pripada porodici pčela bez žaoke i rasprostranjena je širom Južne i Centralne Amerike. Naime, ovo je jedina vrsta pčele koja ne zavisi od bilja kako bi preživjela.
Ova vrsta pčela u leševe životinja ulazi kroz oči nakon čega sakuplja trulo meso. Uz pomoć pljuvačnih žlijezda, pčela će progutati meso koje pohranjuje u posebnu stomačnu komoru. Nakon toga, pčela lešinar se vraća u košnicu i povraća meso kako bi bilo spremno za dalju obradu.
Tada nastupaju pčele radilice, koje dalje razlažu meso u jestivu substancu sličnu medu. Finalni „proizvod“ se zatim sprema u posebne spremnike unutar košnice kako bi se koristio kao hrana za mlade pčele.
Discussion about this post