U sarajevskom starogradskom naselju Mahmutovac, u ulici Paje, 54-godišnji Enver Homović malu garažu pretvorio je u radionicu u kojoj od drveta pravi najraznovrsnije predmete poput eksponata, skulptura, ukrasa, drvenih stepenica i košnica za pčele.
Enver je dugogodišnji stolar, ali zbog 90-postotne invalidnosti donjih ekstremiteta bio je prisiljen odustati od posla na terenu, tako da je ova radionica već dugo njegova glavna preokupacija u kojoj trenutno izrađuje košnice vrhunskog kvaliteta.
Kako kaže Enver, da bi se pokrenuo vlastiti posao, neophodni su ideja, hrabrost, ali i novac. Ali sve to je moguće ako se posvetite onom što volite. Da bi svoju dugogodišnju ideju o izradi košnica za profesionalne pčelare pretvorio u stvarnost pomogla mu je i Općina Stari Grad Sarajevo, te je registrovao samostalnu obrtničku djelatnost Idea.
– Više od deset godina se spremam za ovaj posao i istražujem načine izrade košnica. U augustu prošle godine sam počeo sa pripremama i sada sam tu ideju pretvorio u stvarnost. Počeo sam serijsku izradu od 43 košnice. Veoma sam zadovoljan, a iako ovo nije nimalo lahak posao, ja u njemu uživam – ispričao je Enver.
Naglašava kako je veoma važno od kakvog drveta se prave košnice.
– Ja isključivo radim od drveta smreke, kvalitetnog drveta koje je bez čvorova i suho. Veoma je bitno da je drvo suho, da ne bi poslije došlo do pucanja i krivljenja dijelova košnica. Puno sam istraživao i razgovarao sa dosta pčelara. Važno je da košnica bude napravljena po svim standardima, jer ipak je to pčelinji dom.
Košnica mora biti kvalitetna, dobro napravljena, da traje i da pčeli bude udobno – ističe Enver i objašnjava da trajnost njegovih košnica može biti duža od 40 godina ako se pravilno održavaju.
Enverov cilj je da kupi još jednu mašinu kako bi ubrzao procese izrade i kompletirao proizvodnju sa još nekoliko vrsta košnica.
Discussion about this post