Ovaj Dobojlija nikad ne priča o svome pčelarenju, a da ne spomene Jakuba Ibrahimovića, ovdašnjeg vrsnog pčelara-praktičara. Sve do rata, kada je vatrena i ljuta stihija odnijela ognjišta, živote, ali i pčele, Jakub je Ćehićima pružao veliku i nesebičnu pomoć u pčelinjaku
Pčelinjak Ćehićevih broji oko 95 košnica, poredanih u savršen niz i smještenih podno Becnja, u njihovom rodnom mjestu. Žele ga proširivati, kao i svoje znanje. U toj želji, ali i želji da svoje iskustvo podijele sa drugim pčelarima, prije par godina su oformili i prvi bh. pčelarski forum…
Formiranje posebnog pčelinjaka samo sa Farrar košnicama, formiranje oplodne stanice, povećavanje proizvodnje meda radi smanjenja cijene, otvaranje specijalizovane radnje sa pčelinjim proizvodima i opremom, formiranje selećeg pčelinjaka, samo su neke od ambicija dobojske pčelarske porodice Ćehić.
“Posebna nam je želja da izgradimo mini rahabilitacioni centar u kojem bi se primjenjivala apiterapija, odnosno u kojem bi se koristili svi pčelinji proizvodi s akcentom na udisanje zraka iz košnice i izlaganje ubodima pčela – priča Senad Ćehić, jedan od članova ove porodice i vodeća snaga njihovog pčelarstva.
Senad Ćehić priča kako je sve počelo, ko je glavni “krivac”, te koliko su Ćehići spremni prihvatati sugestije i podijeliti svoje znanje sa drugim pčelarima. Glavni “krivac” za ljubav koja se rodila prema pčelama je njegov brat, rahmetli Sakib Ćehić, koji je poginuo na kućnom pragu 1992. godine.
“Još davne 1982. godine nabavio je prirodne rojeve u trnkama. Do agresije na R BiH pčelarili smo sa 20 LR košnica. Ali, uvijek smo imali i pčele u 7 trnki! – prisjeća se naš sagovornik.
Ovaj Dobojlija nikad ne priča o svome pčelarenju, a da ne spomene Jakuba Ibrahimovića, ovdašnjeg vrsnog pčelara-praktičara. Sve do rata, kada je vatrena i ljuta stihija odnijela ognjišta, živote, ali i pčele, Jakub je Ćehićima pružao veliku i nesebičnu pomoć u pčelinjaku.
“Jakub će nam zauvijek ostati u lijepom sjećanju. Nažalost, umro je prije deset godina u izgnanstvu. Ali, u jedno sam ubijeđen-umro je od tuge za svojim pčelama – sjetno Senad priča o svome prijatelju.
Iako je rat odnio sve što se moglo odnijeti, i to uglavom u nepovrat, jedno je preživjelo – ljubav Ćehića prema pčelama. Senad veli da su odmah po povratku na ognjište nabavili pčele.
“Štaviše, oformili smo pčelinjak od 20-ak košnica i prije nego smo porušenu kuću obnovili – dodaje.
Pčelinjak Ćehićevih, danas broji oko 95 košnica, poredanih u savršen niz i smještenih podno Becnja , u njihovom rodnom mjestu, Grapska Gornja. Ovaj dio dobojske općine obiluje vegetacijom što, kako Senad kaže, obezbjeđuje stacionarno pčelarenje sa solidnim prinosima.
“Iz svojih LR-ova i FA košnica vadimo bagrem, a svake 2-3 godine i mednu mješavinu lipe, kupine i maline. Pored meda, na kućnom pragu našim kupcima nudimo i polen, propolis, ali i pripremamo preparate po želji kupaca. Također, veoma smo uspješni i u uzgoju matica, i to uzgoju metodom Karla Jentera.
Ćehići svoj pčelinjak žele proširivati, ali i svoje znanje. Vele da su od onih koji čvrsto vjeruju da je, baviti se pčelarstvom bez savremenih dostignuća, praćenja trendova i volje za usvajanjem novih znanja, nezamislivo. Tako je ova pčelarska porodica uvijek otvorena za razmjenu informacija, iskustava i saradnju.
– Upravo te naše težnje su bile povod da prije 3 godine napravimo i našu vlastitu web-stranicu, www.pcelarstvo-nahl.com, sa raznim zanimljivim informacijama o pčelama, pčelarstvu, liječenju pčelinjim i drugim proizvodima koji dolaze iz prirode itd. No, to nije sve. Tu samo napravili i prvi pčelarski forum u Bosni i Hercegovini! – zadovoljni su i ponosni Ćehići svojim djelovanjem u pčelarstvu.Senad je i tvorac preparata prptiv varoe, o kojem moćete pročitate u našem posebnom tekstu.
https://bhpcelar.com/bosna-i-hercegovina/dobojlija-senad-cehic-ima-rjesenje-protiv-varoe-biljni-preparat-ce-ha-bienen-oaza-pobijedio-varou-na-hiljadama-kosnica/
Discussion about this post