Grčki pčelari imaju problema sa plasmanom meda, a najveći problem je sa medom iz Kine, koji stiže raznim kanalima i miješa se sa grčkim i prodaje kao “grčki med”, dodao je Dimitris.
Pčelar Kotikas Dimitris iz grčkog sela Olimp se isključivo posvetio proizvodnji meda. Ima 250 košnica i godišnje proizvede šest tona meda. Njegov med je 60 odsto od bijelog bora a ostalo od biljke “paljuri”, za koji kaže da je veoma kvalitetan šumski med.
U martu bude i meda od badema, ali njega uglavnom pojedu pčele, objašnjava Dimitris. Njega su prošle godine posjetili pčelari iz Jagodine (Srbija)
“Grčka, po kvadratnom kilometru ima najviše pčelara u EU, a samo na ovom području ima 400 pčelara ali samo 12 živi od pčelarstva”, rekao je Dimitris.
PROČITAJTE I OVO
https://bhpcelar.com/pcelarska-praksa/uvozni-lobiji-guse-domace-pcelare-odakle-i-zasto-tone-laznog-kineskog-meda-u-bih-hrvatskoj-srbiji/
Pčelar iz Litohora nema stacionirani pčelinjak. On seli pčele na pašu. Za pčelarenje pod Olimpom kaže da je specifično zbog klime.
“Krećemo od nadmorske visine nula do 3.000 matra i svakih dvadeset dana, kako se penjemo ka vrhu planine, je proljeće”, rekao je Dimitris.
Maloprodajna cijena meda je od sedam do devet eura, na veliko 4,5 eura, dodao je on.
Grčki pčelari imaju problema sa plasmanom meda, a najveći problem je sa medom iz Kine, koji stiže raznim kanalima i miješa se sa grčkim i prodaje kao “grčki med”, dodao je Dimitris.
U Grčkoj pčelari nemaju poticaje, niti ih država subvencioniše.
“Imamo subvencije od EU deset odsto na košnice ako ste veliki pčelar i imate registrovan pčelinjak”, objasnio je Dimitris.
Ako selite i imeta 150 košnica, “dobijete i mali procenat goriva za seljenje i to takođe od EU, od Grčke ništa”, dodao je Dimitris.
Napomenuo je, da su pčelari podno Olimpa imaju dosta gubitaka “oko 50 odsto zbog oštre zime, ali ne treba isključiti ni bolest ‘varou'”.
Objasnio je da se opredijelio za makedonsku vrstu pčele, koja je uspješnija u ovim uslovima, sa manjim brojem pčela ostvaruje veće prinose, manje troši hrane, otpornija je na bolesti.
Discussion about this post