Mensur pčelari od 1994. godine i nosi titulu prvog pčelara iz porodice Dugonja. No, ispričao nam je i jednu zanimljivost: i prije rata je imao pčele, ali imao je i loše iskustvo. Nakon što su ga pčele “izbocale” odlučio je staviti tačku na svoje pčelarenje. Međutim, poslije rata, tadašnji kolega i direktor OŠ “Kaćuni”, Aziz Deljo ga je nagovorio da pokuša ponovo. Nije ga dugo ubjeđivao
U Gornjem Bilalovcu, na broju 116, našli smo pčelinjak porodice Dugonja. Tu su, trenutno – zbog pčela. Mjesto prebivališta im je u Kaćunima, ali, kako kažu i to će se uskoro promijeniti.
– Samo radi pčela se selimo. Dom je tamo gdje je pčelama najbolje – rekoše nam supružnici Hatidža i Mensur.
Nespretan početak
Mensur pčelari od 1994. godine i nosi titulu prvog pčelara iz porodice Dugonja. No, ispričao nam je i jednu zanimljivost. I prije rata je imao pčele, ali imao je i loše iskustvo.
– Natjerale me i napale, pa sam istog trenutka odlučio staviti tačku na svoje pčelarenje – kroz smijeh se prisjeća Mensur.
Tada je pčele prepustio bratu. Međutim, poslije rata, tadašnji kolega i direktor OŠ “Kaćuni”, Aziz Deljo ga je nagovorio da se vrati pčelarstvu. Nije ga dugo ubjeđivao…. Danas Mensur ima 65 košnica i većinom su to LR. Proizvodi bagremov med, livadski, medljiku, te livadsko-šumski med. U početku, bavio se samo stacioniranim pčelarstvom, no unazad 4 – 5 godina, počeo se baviti i selećim pčelarstvom. Seli u Pelagićevo, Svilaj kod Odžaka, Olovske luke, Konakovići, itd.
Dugonje su otvorile i samostalnu medarsku radnju “Kaćuni”. Oko nje brine supruga Hatidža od 1999. godine. U njoj prodaju vlastite preparate od meda. Na početku su pripremali medno – biljne preparate samo za sebe i prijatelje, a danas za ljude iz svih krajeva BiH.
– Nudimo kapi od propolisa, propolisnu tinkturu za štitnu žlijezdu, sirup za kašalj, preparat za liječenje arteroskleroze, angine pektoris, kao i mehlem za liječenje hemoroida, te raznih vrsta rana i opekotina, samo su neki proizvodi od meda koji se mogu naći na policama Mensurove medarske radnje. Naše su receputre provjerene i dokazane, jer moj Mensur je stari znalac narodne medicine. Istraživao je ovu oblast još kao student hemije, a i danas je istražuje kao nastavnik – priča nam njegova životna saputnica.
Organski med
Od prije nekoliko godina Dugonje su se počele baviti i organskom proizvodnjom meda. Trenutno vodi brigu oko dobivanja certifikata “OK”. Mensur je osnivač i predsjednik Pčelarsko-poljoprivrednog udruženja “Kaćun” koje danas broji 30-ak članova sa područja općina: Busovača, Fojnica, Kiseljak i Travnik. Također, Mensur nosi i člansku knjižicu i drugih pčelarskih udruženja, poput “Pčelice” iz Busovače, “API-ZE” iz Zenice.
– Pčelarstvo se mora voljeti iznad svega da bi se u njemu opstalo. To nije nimalo lagan posao, vjerujte. Zato morate biti istinski zaljubljeni u pčelu da biste izdržali sve napore koje bavljenje pčelarstvom iziskuje. Ukoliko spoznate stvarne vrijednosti pčele kao Božijeg bića, nećete moći reći ne ovom pozivu. Morate znati: pčelinji mozak je tako kompleksan i tako savršeno funkcionira! Negdje sam pročitao da su neka istraživanja pokazala kako mozak pčele računa 600 puta brže nego najbrži kompjuter! U komparaciji sa savremenom tehnologijom, slobodno možemo reći: za mozak pčele, kompjuteri su u kamenom dobu.
(Dajana Zečić/arhiva BH pčelara)
Discussion about this post