Jedan od uspješnijih i velikih bh. pčelarskih znalaca Halil Kurtović iz Travnika, kaže da prati sve objave na društvenim mrežama, te većinu pčelarskih publikacija u printanoj i online formi. Toliko toga se plasira da i njega, kako kaže, objave ponekad zbunjuju. Posljednja koja mu je “zapela za oko” jeste tema “Kako obezbjedit dobru ventilaciju u košnici u toku zime”?
Ja svoje košnice u potpunosti prekrijem najlonskom folijom. Uopste ne postoji strujanje zraka ispod folije i nemam vlage u košnici.
Kada sam ostavljao otvore za strujanje zraka, pčele su ih zatvarale propolisom.
Iz toga sam shvatio da pčela ne trpi promahu.
Kada bi sve radnje u košnici radio isključivo čovjek. pčele bi već poodavno izumrle.
Sve što se dešava u košnici nije slučajno.
Tako i pojava vlage nije bez razloga. Pčela u toku zime nema mogućnosti da unosi vodu koja joj je neophodna da može razgraditi hranu. Stoga svjesno proizvodi vodu koja se u mojim košnicama pretvara u kapljice vode na foliji. Pčele uzimaju te kapljice i folija je konstantno suha.
Ventilaciju imam na podnici. Ta ventilacija odvodi ugljen dioksid i sa druge strane ulazi kisik.
Često se pitam kako će mladi i još neuki pčelari uspjeti da sačuvaju pčele. Da bi smo ih što više zbunili napravilis mo od pčelarstva nauku koju ni dobar akademik neće razumjeti.
Najveće zlo u svemu je što se i knjige o pčelarstvu prepisuju, čak se izvorni tekst pogrešno prepiše.
Da apsurd bude veći kod nas veterinari uopšte ne izučavaju bolesti pčele u tim svojim školama. Tako su pčelari osuđeni da sami sebi prave koncept pčelarenja. Mnogi promaše, pa im je izgovor da ne može pčela opstati na tom području. (bhpčelar)
PROČITAJTE I OVO
https://bhpcelar.com/bosna-i-hercegovina/halil-kurtovic-novotravnicki-pcelar-inovator-apiterapeut-ono-sto-oci-vide-ruke-rade/
Discussion about this post