Dobri pčelari rade na održavanju određene temperature u košnici. Dok ste u pčelinjaku, morate se paziti dehidracije, toplotne iscrpljenosti i udara. Sa jaknom i pčelarskom kapom, ja se bez problema mogu rashladiti, ubaciti vlažni peškir oko vrata i bez problema ga promijeniti kad se isuši – kaže Kim FLOTTUM, urednik američkog časopisa za pčelarstvo.
Hladno, mokro proljeće kroz koje smo prošli izgleda da nam nije ostavilo nikakve ostatke u košnici. I, kao i obično, ljeto je opet uglavnom vruće. Možda ne tako jako, zavisno od mjesta gdje živite, i možda nije tako vruće kao što je nekad bilo, ali ipak svi se borimo sa beskrajnom vrućinom. Vi i ja imamo neke mogućnosti. Možemo nabaviti klima uređaj, postaviti ga u naše mjesto boravka i pobjeći od vrućine, vlage, kukaca i znoja sa kojim bi se borili da se kojim slučajem nalazimo vani.
Također, možemo sjesti negdje u hlad prekriti lice hladnim peškirom i ponijeti osvježavajuće piće s puno leda kako bi ublažili teret dana. Ja se uvijek zabavljam. Možda ovo nije prava riječ, ali to za sada funkcioniše. Na taj način zaboravljam na hladnoću zime koja je iza mene, na oštrinu vjetra koji reže po licu, na smrzavnje nezaštićenih ušiju, na smrznute i ukočene noge dok se sjećam čišćenja snijega ispred kuće.
Ali, sada je toplo i vruće ljeto. Za tebe, mene i za pčele. Dobri pčelari rade na održavanju određene temperature u košnici. Dok ste u pčelinjaku, morate se paziti dehidracije, toplotne iscrpljenosti i udara. Kako to uraditi kad su košnice na suncu jer im na taj način pomažemo u borbi protiv varoe i drugim napasnicima u košnici. Postavljanje pčela u hladovinu nije više praksa kao što je nekad bila. Najbolje je ne raditi u pčelinjaku u toku najtoplijeg perioda dana. Ali, sretnik je onaj koji svoj raspored može uskladiti na takav način. Većina nas nema taj luksuz i u pčelinjaku radimo kad stignemo, ne kad nama odgovara.
ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U PRINTANOM IZDANJU BH PČELARA OD 15. JUNA 2012. ILI SE PRETPLATITE NA ONLINE IZDANJE
Discussion about this post