Kvalitet matice zavisi od kvalitete i njege matičnjaka. U toku rada sa maticima koristio sam razne tipove oplodnjaka, vršio eksperimentisanje i došao do dobrog rješenja a koje preporučujem svim pčelarima. Mini oplodnjaci i oplodnjaci tipa FF (Franjo Tomažin) pokazali su mi se kao nepraktični. Navedene tipove sam odbacio. Koristim nukleuse sa tri LR rama. Pored toga, raspolažem sa 150 oplodnih mjesta u oplodnajcima a koje sam prilagodio svojim potrebama i potpuno funkcionalnom radu tokom cijele pčelarske sezone. Svi oplodnjaci su „samoodrživi“ i potrebno ih je puniti samo početkom pčelarske sezone
U ranijim nastavcima detaljno sam opisivao način na koji već godinama, u periodu od 5. do 10. maja, kada je vrijeme izmjene matica u proizvodnim društvima, dobivam mlade oplođene matice.
Ako se proces prati onako kako sam doslovno, za svaki dan ponaosob opisao počevši od 5. marta, očekivati je da ćemo od 8. do 11. aprila dobiti vrlo kvalitetne matičnjake iz kojih će se dobiti vrlo kvalitetne matice. U vremenskom peridou od tri dana, dobiveni matičnjaci će biti obilno hranjeni i dograđivani.
Kada smo dobili tako kvalitetne matičnjake, ovisno o potrebama, dalje možemo nastaviti sa radom na tri načina:
1. Matičnjake možemo prenijeti u odgajivačka društva
2. Ostaviti ih do potpunog zatvarnja
3. Držati ih do potpunog sazrijevanja
Kvalitet odgajivačkog društva
Ako se odlučimo matičnjake prenijeti u odgajivačka društva, onda prvo što moramo uraditi jeste formirti ili locirati odgajivačko društvo, koje mora biti veoma jako i dobrih osobina.
Postupak je sljedeći: U korpus na podnjači postaviti ram sa maticom, ramove sa zatvorenim leglom, jednu do dvije stane osnove, jedan do dva rama meda, preko postaviti matičnu rešetku sa letom, a na nju drugi korpus sa devet ramova (otvoreno leglo, zatvoreno leglo, jedan do dva rama meda, jedan ram sa što više polena. Leglo iz drugog korpusa razmaknuti u sredini za jedan ram, u cilju formiranja grozda pčela. Društvo prihraniti šećernim sirupom i obavezno dodati pogaču (na jedan kg pogače, dodati 100 –1 50 g polena i dobro izmiješati – to činiti u svim uvjetima, kada treba pojačano izlučivanje matične mliječi). Razumljivo je da će otvoreno leglo u drugom korpusu “namamiti” veliki broj pčela hraniteljica, a što nam je i osnovni cilj.
Ako smo se, pak, odlučili matičnjake ostaviti do potpunog zatvarnja, možemo ih staviti u obezmatičeno društvo (društvo sa prisilnim matičnjacima, a koji su već zatvoreni i sigurno je da će ih primiti na daljnju njegu) ili ih postaviti u bilo koje društvo sa matičnom rešetkom, iznad matične rešetke sa letom.
Možemo praviti veliki broj kombinacija (sve ovisno o potrebama). Dobar starter može primiti tri generacije matičnjaka bez pojačavanja, a isto tako i odgajivačko društvo.
Kontrola matičnjaka i odabir oplodnjaka
U periodu sazrijevanja matičnjaka iste kontrolišemo (ako smo ih postavili u društvo sa prisilnim matičnjacima, nakon jednog dana prisilne matičnjake sve porušiti kako bi spriječili bilo kakvu neprijatnost). Sve matičnjake dužine ispod 23 mm poništiti (obavezno izbaciti iz košnice ) kao i matičnjake nepravilno izgrađene. Drugim riječima, ostavljamo samo odabrane matičnjake
Nakon deset dana potrebno je izvršiti raspodjelu matičnjaka po oplodnjacima (njih pripremamo i punimo ovisno o veličini i principima njihovog funkcionisanja).
U toku rada sa maticima koristio sam razne tipove oplodnjaka, vršio eksperimentisanje i došao do dobrog rješenja a koje preporučujem svim pčelarima. Mini oplodnjaci i oplodnjaci tipa FF (Franjo Tomažin) pokazali su mi se kao nepraktični. Navedene tipove sam odbacio.
Koristim nukleuse sa tri LR rama. Pored toga, raspolažem sa 150 oplodnih mjesta u oplodnajcima a koje sam prilagodio svojim potrebama i potpuno funkcionalnom radu tokom cijele pčelarske sezone. Svi oplodnjaci su „samoodrživi“ i potrebno ih je puniti samo početkom pčelarske sezone.
LR korpus je podijeljen na šest dijelova pregradnim daskama (šest oplodnjaka) sa posebnim letima, ventilacijom, a u svaki staje po tri mala rama (dva mala rama se mogu umetnuti u jedan klasični LR ram) a to znači da oplodnjak ima kapacitet 1,5 LR rama, što je sasvim dovoljno za samoodrživost i adekvatnu oplodnju mladih matica. Ovakve oplodnjake preporučujem svim pčelarima.
Punjenje oplodnjaka
Nakon završetka rada sa oplodnjacima, iste rasformiram tako što po dva ramića stavljam u LR ram, a njega ubacujem u osnovno društvo na zimovanje. Odmah s proljeće ramovi su zaleženi, obezbijeđeni medom i polenom i spremni za punjenje oplodnjaka.
Punjenje ovakvih oplodnjaka je vrlo jednostavno. Izvaditi LR ram sa ramićima iz bilo koje košnice, otresti pčele, takav ram postaviti u obezmatičeno društvo, izvaditi ram sa pčelama, odvojiti male ramiće i po tri komada posatviti u oplodnjak, dodati zreo matičnjak, postaviti pogačicu i postupak je zavšen.
Drugi metod je još jednostavniji:
Osloboditi ramiće od pčela, iste rasporedti po oplodnjacima, dodati zrele matičnjake i pogačice i iz obezmatičenog društva natresti određenu količnu pčela (naprskati vodom putem finog raspršivača ramove obezmatičenog društva), stresti orošene pčele u veću plastičnu posudu, kantu, i običnom četkom naginjući posudu nad oplodnjak odvojiti dovoljnu količinu pčela i iste spustiti u oplodnjak (skupa pita al’ je dobra).
Iz zrelih matičnjaka koji su na ovakav način sto posto primljeni, legu se mlade matice otprilike u isto vrijeme. Nakon dva dana po izlijeganju mladih matica vrši se kontrola istih, sve eventualno defektne matice se odbacuju, samo potpuno zdrve puštaju se na oplodnju (oplodnju obavljaju trutovi iz očinskog društva koji su se već izlegli i potpuno polno sazreli). Poslije ovakve kontrole matice se oplođuju, a narednu kontrolu obaviti nakon deset dana kada bi sve matice trebale nositi jaja.
Iskustveno, ako matica ne pronese za 15 dana, u 95 % slučajeva neće ni pronijeti (nije se oplodila, ili je defekt u reprodukciji) te je treba odstraniti. Suštinski, svi pčelari koji proizvde matice moraju znati detalje oko ocjene kvaliteta matice i samo kvalitetne matice mogu ustupiti drugim pčelarima. Etika pčelara je na prvom mjestu. Pčelari, pokušajte sami sebi obezbijediti ovo zadovoljstvo. Želim vam puno uspjeha, radite ovom metodom i nećete lutati kao što sam ja lutao godinama.
Discussion about this post