U ovom nastavku pročitajte zašto Zorlak smatra da je pravilno urađena matična osnova preduslov za dobru bazu – temelj matičnjaka. Zašto je larva sjemene matice, starosti do 12 časova, preduvjet za izlijeganje kvalitetne matice, te zašto je podloga od matične mliječi za larvu starosti do 12 časova, ključ uspjeha prijema matičnjaka i daljeg toka razvoja larvi do mlade matice
1. Pravilno standardno urađena matična osnova je preduslov za dobru bazu – osnovu – temelj matičnjaka.
Kada pčelinja zajednica pređe u rojno stanje, po rubovima izgrađenog saća pčele izvlače matične početnice tačno definisanog oblika i dimenzija. Nakon izgradnje, pčele će početnice ispolirati i dezinfikovati. Odmah nakon toga, matica polaže jaja u više serija, a iz kojih će se izleći mlade matice. Interesantno je da pčele graditeljice početnice radije grade na saću koje je staro godinu – dvije, nego na saću koje je tek izgrađeno. U cilju intenzivne proizvodnje matica i matične mliječi, čovjek je to dobro primijetio, a onda, na osnovu toga, počeo i sam proizvoditi matične početnice.
Postupak vještačke proizvodnje početnica danas je dobro usavršen. Načinjeni su skoro pa idelani kalupi iz kojih se izvlače sasvim korektne početnice, a koje se danas mogu naći i u slobodnoj prodaji.
U novije vrijeme mogu se pronaći čak i početnice od plastike, koje su zamjena za voštane početnice, čemu je najviše doprinijela potrebe za masovnijom proizvodnjom matične mliječi.
Neovisno kako je početnica urađena, vosak koji se koristi kao njen jedini ili samo sastavni materijal, mora biti kvalitetan (najbolje od zaperaka uz dodatak starijeg voska). Ako se koriste plastične početnice, treba znati da se one prije upotrebe moraju navoštiti, umakajući iste u rastopljen vosak (temperatura od 80-90 stepeni Celzijusa). Ostim toga, prije bilo šta da se radi, i ma koje početnice koristili, one se prije upotrebe moraju dati pčelama na poliranje i dezinfikovanje, odnosno prilagođavanje početnica prirodnom ambijentu. Drugim riječima, vještačke početnice se moraju prilagoditi početnicama iz kojih se u prirodnom ambijentu legu rojidbene matice.
Lično radim sa voštanim početnicama izlivenim u kalupu (iskustveno u kvalitetan vosak dodajem određenu količinu propolisa), a koristim i plastičnu početnicu sa bradavicom koja se uklapa u drvenu letvicu, uz prethodno navoštavanja smjesom voska i propolisa. Savjet svim pčelarima, amaterima i profesionalcima, bilo šta da rade sa plastikom, a koja se dodaje pčelama, neka je prvo umoče u blagi alkoholni rastvor propolisa. Alkohol će nakon određenog vremena otpariti, a na plastici ostaje mikronski fil propolisa, koji služi kao dezinfekciono sredstvo, te kao lijepak između plastike i voska. Drugim riječima, matična osnova ili početnica mora biti urađena približno isto kao osnova iz rojidbenih matičnjaka, jer je to temelj matičnjaka, bez kojeg nema kvalitetne matice.
2. Larva sjemenske matice, starosti do 12 časova, je preduvjet direktne sprege i funkcije odnosa starosti larve, kvaliteta i količine matične mliječi.
Ako se sa svih aspekata analiziraju rojidbene matice iz istog društva, ako se proprate kroz jednu sezonu, dolazi se do apsolutnog zaključka, da sve matice iz istog društva nisu istog kvaliteta, iako su izložene pod približno istim uvjetima (o ovome ću pisati neki drugi put).
Ovog puta kazat ću da sve larve u rojidbenim matičnjacima nisu istog kvaliteta, nisu isto hranjene matičnom mliječi i nisu razvijene pri istoj temperaturi, vlažnosti i dotoku čistog zraka (kiseonika). Matičnjaci su razbacani po čitavoj košnici. Ova spoznaja je od ključne važnosti da čovjek učini napor i postupak „vještačke“ prizvodnje matica prilagodi tako da postupak bude približan postupku dobijanja matica iz rojidbenog društva, koje daje najkvalitetnije matice.
Ako pčelar izvuče ram iz košnice na kojem su se ispilile larvice, stavi ga pod lupu uz intenzivnu svjetlost, izvrši detaljnu analizu, uočit će da sve larve nisu (veličina, oblik, povijenost, skladnost), isto hranjene (količina matične mliječi, njena kozistencija), a to su suštinski parametri od kojih ovisi budući kvalitet vještački dobijenih matica. Larvica od 12 časova treba da bude priblično istih karakteristika i obilno hranjena kao larvica iz matičnjaka tihe zamjene (matičnjaci iz tihe zamjene moraju biti pokazatelj proizvodnje vještačkih matica). Sastav matične mliječi mora biti prilagođen starosti izleženih larvica, jer je matična mliječ zapravo pupčana vrpca koja spaja larvicu sa podlogom. Svako prekidanje kontakta larvice i matične mliječi, odrazit će se na dalji tok razvoja i kvalitet buduće matice.
3. Podloga od matične mliječi ispod larve starosti do 12 časova je ključ uspjeha prijema matičnjaka i daljeg toka razvoja larvi do mlade matice.
Kada matica snese jaje, ono u ćeliji stoji pod uglom od 90 stepeni [matica prethothono izvrši kontrolu ćelije, uvuče zadak u ćeliju, njime dodiruje ćeliju, izluči sekret (ljepak), ispušta jaje, podiže zadak (jaje se izvlači), jaje ostaje pod uglom od 90 stepeni i time je matica obavila svoju zadaću, predala potomstvo na brigu drugima i proces ponavlja. Potom, za vrijeme inkubacije (drugi dan jaje je pod uglom od 45 stepeni) jaje potupno pada na dno ćelije uz prethodno dodavanje matične mliječi od strane pčela hraniteljica.
Prva matična mliječ koja se dodaje prije lijeganja jajeta, ima isključivo ulogu da ovlaži opnu jajeta, kako bi ista što lakše pukla i larvica se što bezbolnije izlegla, uz istovremeno uspostavljanje kontakta larvica – matična mliječ („pupčana vrpca“). Ako ste ikada posmatrali, mogli ste uočiti da i kvočka tri dana od izlijeganja donosi vodu u kljunu i kvasi, prska jaja kako bi se ljuska omekšala i kako bi pilad lakše izašla.
Nakon izlijeganja, larvica se obilno hrani matičnom mliječi i ovisno o starosti larvi, hemijski sastav matične mliječi i hranljivost se mijenja. Treba dobro naučiti da larvica za čitavo vrijeme „pliva“ na matičnoj mliječi, i niti jednog trenutka nije „uronjena“ u nju, a sa povećanjem težine larvice, matična mliječ gušća, čime se povećava površinski napon koji larvu uvijek održava na površini. Samo larvica od 12 časova prenesena na adekvatu podlogu od matične mliječi ima kontinuirani razvoj i neprekidno dobija „porcije“ adekvate hrane. Sve drugo je neadekvatna improvizacija (literatura pominje „prenošenje na suho“, „na destilovanu vodu“, „na razblaženi med“, „razblaženu matičnu mliječ“, i tome slično). Moram kazati da sam sve ove improvizacije lično testirao, i još šire od toga. Rezultati su neprihvatljivi. Samo razblažena matična mliječ daje određene rezultate.
Razmatrajući sveukupne indikatore koje sam prethodno pobrojao, mislim da je postavljena hipoteza „Najkvalitetnije matice (pored rojidbenih iz odabranih društava), dobijamo iz matičnjaka sa matičnom osnovom u koju je prenesena larva sjemene matice starosti do 12 časova, isključivo na podlogu od matične mliječi izlučene u istom vremenskom periodu“, potvrđena. Spoznaja ovih činjenica opredijelila me da izdefinišem kompletan postupak relativno intenzivne proizvodnje veoma kvalitetnih matica (isključivo ih koristim na svome pčelinjaku).Srednje gusta trava umjesto plahte prilikom rješavanje problema lažnih matica
U prošlom broju BH pčelara, na strani 4 i 5 napisao sam članak o lažnim maticama i rješavanju problema sa lažnim maticama. Na moje veliko zadovoljstvo primio sam veliki broj telefonskih poziva. Pčelari su potvrdili moje hipoteze koje sam naveo u tom tekstu. Moram kazati da samo jedan pčelar nije imao uspjeha primjenjujući moj postupak rješavanja probema lažnih matica.
Iz razgovora smo zaključili da pčele iz košnice u kojoj se pojavila lažna matica ipak ne treba stresati na ravnu podlogu, posebno se ne smije podloga prekrivati najlonom, dekom, čaršafom…, jer sa tih podloga pčele se brzo dižu, zujanje pčela je intenzivno, a onda se u takvom ambijentu sa pčelama podižu i lažne matice koje se zajedno sa pčalama vraćaju na kočić sa oplođenom maticom, što čini probleme oplođenoj matici. Istresanje pčela iz košnice sa lažnim maticama obavezno učiniti na srednje gustoj travi, tako da se pčele postupno podižu. U tom slučaju, neće biti intenzivnog zujanja pčela i lažne matice sigurno neće poletjeti sa pčelama prema oplođenoj matici.
NASTAVAK PROČITAJTE OVDJE:
https://bhpcelar.com/pcelarska-praksa/rasid-zorlak-ocinsko-i-drustvo-sjemenske-matice-ne-smiju-biti-u-srodstvu/
Discussion about this post