Simptomi, znaci koji nam ukazuju na to šta je i kako unutra, su veoma brojni. U pčelarskoj literaturi navode se mahom kroz duge opise koji se teško pamte, još teže primjenjuju. Mnogo praktičniji način je uočavati spoljašnje pokazatelje i preduzimati odgovarajuće mjere za rješavanje problema ….
Potrebno je samo pažljivo posmatrati, dobro uočavati šta se događa na poletaljci i pažljivo osluškivati. Simptomi, znaci koji nam ukazuju na to šta je i kako unutra, su veoma brojni. U pčelarskoj literaturi navode se mahom kroz duge opise koji se teško pamte, još teže primjenjuju.
Mnogo praktičniji način je uočavati spoljašnje pokazatelje i preduzimati odgovarajuće mjere za rješavanje problema ….U zimskom periodu oslušnuti ponašanje pčela u košnici. Ako se čuje tiho i mirno zujanje pokucati, ako se čuje jači šum koji se brzo stiša, to je signal da je u košnici sve u redu.
Ako na kuckanje po košnici, pčele dugo zuje (30-tak sekundi) nedostaje im hrana, a ako zuje duže – nemaju maticu.
Ako se čuje jako i duboko zujanje – nema dovoljno vazduha. Tada treba očistiti leto. Nakon toga pokucati i ako se čuje jači šum, koji se brzo stiša – to je znak da je u košnici opet sve u redu.
Ako na kuckanje pčele dugo zuje i čuju se na više mjesta u košnici, znak je da se pčelinje klube podijelilo u potrazi za hranom.
Ako u toku zime prislonimo uho na prednju stranu košnice, i cujemo duboko isprekidano zujanje, znak je da je matica počela sa polaganjem jaja.
Ako su za vrijeme pročisnog leta prisutne mrke mrlje na krovu košnice, to je znak da je s društvom sve u redu.
Ako na pročisnom letu pčele izlijeću pojedinačno, a ukoče se poslije čišćenja, to je početak proliva usljed uznemirenosti.
Ako za vrijeme pročisnog leta pčele izlijeću, a zatim padaju oko košnice – u pitanju je bolest. Hitno je potrebno poslati uzorak na analizu.
Isto tako, ako za vrijeme pročisnog leta pčele “pješaci” lepezaju sa uzdignutim i raširenim krilima, a ne mogu da lete – u pitanju je bolest. Potrebno je poslati uzorak na analizu.
Ako u rano proljece pčele puze po zemlji, nastupila je majska bolest.
Ako u rano proljeće pčele “puze” po poletaljci, a stomaci su im mali i savijeni, u pitanju je glad.
Na nedostatak hrane u košnici mogu ukazivati i mrtve pčele sa raširenim zadnjim nogama na poletaljci
Ako se u rano proljeće na poletaljci pojave mrtve pčele, sa sakupljenim nogama i krilima, rilicom ispruženom, a stomakom izduženim – to je signal da su pčele uginule od gladi.
Ako su u rano proljeće na poletaljci mrtve pčele skupljenih nogu, krilca i rilice – u pitanju je bolest. A ako su mrtvim pčelama raširene noge i krilca, a rilica skupljena – uginule su od hladnoće.
Ako je prisutno masovno izbacivanje mrtvih i polumrtvih pčela iz košnice, to je znak je da je trovanje unutar košnice.
Proljetno osmatranje leta
Ako je ujutro između 9 i 10 h rosa na letu – to je znak da se društvo dobro razvija!
Ako su pčele izbacile kristale šećera, to je signal da je u toku čišćenje ćelija od kristalisanog meda – šećernog sirupa, pogača
Ako su izbačeni djelići polena, to pčele čiste ćelije od pokvarenog polena.
Ako su izbačene izmrvljene pčele, bijele i crne kuglice – u košnici se nalazi rovčica (štetočina koja se najčešće pojavljuje u Podunavlju i ulazi u košnice)
Ako su izbačene krupne mrvice voska i ako su tamne kuglice – to je signal da se u košnici nalazi miš.
Ako je izbačeno sitno trunje voska i ako je medom zaprljano leto – to je signal da se pojavila grabež.
Ako je izbačeno trutovsko leglo – pčele nemaju hrane!
Ako su izbačene žute ili tamno žute larve – prisutna je bolest u košnici.
Ako su izbačene larve, lutke ili poklopci legla – to je posljedica noćnog mraza.
Ako se pojave na letu mlade pčele deformisanih krila – to je signal da je društvo napala varoa.
U jeku paše iskusni pčelar na prvi pogled može da odredi stanje pčelinje zajednice. To umijeće daje mogućnost pčelaru da može odmah da preduzme mjere za sanaciju – da iz pčelinje zajednice sklone rojenju ne odleti roj na granu, da u njegovom odsustvu imaju dovoljno ramova za izvlačenje, da matica ima prostor za leglo, da pčele imaju slobodne ramove za med .
Ako u jednoj pčelinjoj zajednici “kipte” pčele na letu i čekaju red da uđu, u susjednoj je pola od toga, a u trećoj još manje, očigledno je da je prva zajednica izuzetno jaka. Iz viđenog, u drugoj zajednici je loša matica ili u košnici nema dovoljno zaliha hrane. Takvoj zajednici ne trebaju dodatni ramovi za skladištenje meda. Jaku zajednicu bi trebalo pogledati.
Ako se u pčelinjoj zajednici primijete zaperci, prisutnost velike količine legla i nepostojanje mjesta za skladištenje meda – potrebno je staviti medište. Takođe je potrebno proširiti leto.
Donošenje cvijetnog praha, izbacivanje sitnih mrvica saća i izbacivanje mrtvih pčela – znak je dobrog razvoja društva u kome je prisutna matica.
Izbacivanje pčelinjeg legla – znak je da pčelinje društvo gladuje, da je došlo do prehlade legla, ili pojave bolesti.
Ako ose nesmetano ulaze i izlaze iz košnice, (proljece-jesen) znak je da je pčelinje društvo slabo.
Ako u jutarnjim i večernjim satima, sva društva miruju a jedno ili nekoliko su aktivna, prisutna je grabež.
Ako pčele iz košnice izlijecu naniže, to je znak da je ta košnica pljačkana. Ako polijeću visoko, to je košnica koja pljacka.
Brzo izlijetanje pčela iz košnice, padanje ispred leta pri povratku, sa kratkim zadržavanjem – znak je da je počela obilnija pasa.
Brujanje u košnici u sumrak i miris meda na pčelinjaku – znak je da je tog dana bila obilna paša.
Ako stražarice na letu ne dozvoljavaju ulaz pčelama koje se vraćaju sa paše (čak i pčelama sa tovarima polena) – to je znak da su pčele zatrovane na paši.
Ako se pčele vraćaju vlažne, dezorijentisane, naduvene ili im je loša koordinacija pokreta – to je znak da su pčele zatrovane.
Ako se primijete trutovi na poletaljci u ranom proljeću ili kasnoj jeseni, znak je da je matica loša, ili je društvo sa lažnim maticama kao i sa maticom trutusom.
Ako pri podizanju poklopne daske, poslije dimljenja, pčele snažno bruje, jure po satonošama sa podignutim zadtkom – to je znak da u košnici nema matice.
Ako pčele ne donose polenov prah, ili donose vrlo male tovare na nogicama – to je signal da društvo ima problem sa maticom.
Ako je društvo jako a slabo opšti sa okolinom u odnosu na ostala društva – to je znak da se društvo sprema za rojenje.
Ako pčele grickaju leto sa lijeve i desne strane a leto nije preusko – to je znak da će se društvo rojiti za 15 – 20 dana.
Ako pčele grickaju donju i gornju ivicu leta – to je znak da se pčele spremaju za tihu smjenu matice.
Pjevanje matice “ti-ti-ti” koje se čuje posebno noću, znak je da će pčele sutradan napustiti košnicu, krenuće u rojenje.
Pčele sa crnim zadtkom bez dlačica, trepere krilima, oboljele su od paralize – crne kuge.
Mrtve pčele sa skupljenim krilima i nogicama i sa uvučenom rilicom – to je prirodna smrt.
Matica na zemlji ispred košnice sa par pčela, znak je da je matica oboljela od melanoze.
Ako pušteni roj pjeva (pišti) – to je znak da je u roju nesparena matica.Kako pratiti unos nektara?
Prilaženjem zadnjoj strani košnice i njenim podizanjem, po težini se može sa dovoljno iskustva prilično tačno zaključiti koliko ima meda u košnici.
Ako je let pčela dobar a košnica laka, znači da još uvek ima praznih ramova za med.
Veliki broj pčela na letu koje prilijeću i odlijeću sa leta je znak da nema dovoljno nektara, odnosno da slabo medi.
Ako se pčele vraćaju u košnicu nadutih stomaka, padaju na leto, poneka i u travu ispod leta – to je znak da nektara ima dovoljno i da je unos dobar.
Ako u večernjim satima mnogo pčela na letu, mašući krilima, ubacuje svjež vazduh u košnicu, a pčele iznutra, takođe mašući krilima, izbacuju vlažan vazduh – ventiliraju, to znači da je unijeta velika količina nektara i da pčele izbacuju vlagu.
Ako su pčele cijeli dan lijepo letjele, a uveče ne ventiliraju košnicu, to znači da je unos nektara bio slab; taman toliko da ga potroše za njegovanje legla.
Ako pčele uveče ventiliraju košnice samo sa spoljašne strane leta, ubacujući svjež vazduh, znači da su medišta puna, potrebna su im proširenja, odnosno treba im još praznih ramova za med.
“Signali” da je društvo ostalo bez matice!
Na pčelinjacima se povremeno dešava da pčelinja zajednica ostane bez matice. Iskusni pčelari brzo primijete da pčele ne unose cvjetni prah, slabije izlijeću, nemaju organizovanu stražu na letu, uznemirene su, iz košnice se čuje neko tužno zujanje…
To su dovoljni signali da je pčelinja zajednica ostala bez matice. Do toga može doći nepažnjom pčelara koji prilikom vađenja ramova prignječi maticu, ali to nije jedini razlog. Ima ih više.
Od velikog je značaja da se brzo primijete ove pojave. Košnicu treba odmah otvoriti. Lako je primijetiti da pčele snažno lepezaju krilima i na satonošama, ramovima i poletaljci. Plodište je bez jednodnevnih jaja. Kada se udari u prednji dio daske plodišta, začuće se snažno i dugotrajno brujanje.
Pomoć ovakvoj pčelinjoj zajednici treba da uslijedi brzo. U protivnom, ona je osuđena na propast. U roku od dvadesetak dana pčelinja zajednica mora da dobije oplođenu maticu. Najčešće se dodaje matica u kavezu i, najvjerovatnije, će biti brzo prihvaćena.
Ako pomoć izostane, pčele počnu da hrane matičnom mliječi nekoliko radilica, koje će polagati neoplođena jaja pa će se izleći trutovi. Leglo je raštrkano i različite starosti, od jajeta do poklopljene trutovske ćelije. Tada više nema mogućnosti za sanaciju. Svaka dodata matica biće ugušena.
Samo neiskusni pčelari se zavaravaju da među trutovskim ćelijama postoje i matičnjaci. Međutim, to je samo varka. Iz neoplođenih jaja ne može se izleći matica.(bh pčelar)
Discussion about this post