Adaptacija članka, kojeg je izvorno napisao Jacques Kemp, pčelar i vrhunski uzgajivač matica (selekcija). Članak je objavio na internetu i u pčelarskom časopisu „Abeilles et Fleurs. Ovo su veoma interesantni eksperimenti, koji po mom mišljenju zaslužuju pažnju. Lično sam se uvjerio u učinkovitost magnetne terapije, kao i pomenuti Francuz, pa što ne bi i u pčelarstvu bilo koristi od toga. Među prvima u biH magnetoterapiju je koristio za života Vlado Mihailović iz Zenice.
Godine 2007. Strezpek Eduard, porijeklom Poljak, je izgubio 70% svojih pčelinjih zajednica (od 26 ostalo mu je samo 6 košnica). Pčelario je do tada već 53 godine. Gubitak pčela je za njega bio šok i mislio je da će prestati da se bavi pčelarstvom.
No kako je u godinama, a uz to je i obolio od artroze, liječio se magnetnom terapijom. Obzirom da je u vlastitom liječenju imao rezultata, odlučio je da proba sa pčelama, da na košnice stavi magnete.
Košnice u odličnom stanju
Magnete je stavio s dvije strane košnice u smjeru atrakcije, pčele malo stimulisao sirupom i nakon 48 sati je primijetio razliku u ponašanju pčela. Naime, zapazio je pojačanu radnu atmosferu, ubrzaniju proizvodnju voska i izgradnju saća.
Od tada nije morao prihranjivati pčelinje zajednice, a proizvodnja meda je dvostruko porasla.
U lokalnom udruženju pčelara, u novembru 2009. godine, napravljena je prezentacija njegovog eksperimenta. Tu ga je upoznao pisac članka Jaquec Kemp (inače i sam pčelar koji živi desetak kilometara od Strezpeka). Uvidom u njegove košnice zaključio je da se nalaze u izvanrednom stanju, a istovremeno su svi ostali pčelari imali gubitaka pčelinjih zajednica 50 – 90%.
Njegov komšija i kolega Tusera (porijeklom Čeh), po njegovom savjetu je stavio magnete na košnice i također dobio dobre rezultate. Njih dvojica su na po 20 košnica imali samo po jednu košnicu gubitka.
U posljednjih 500 godina snaga zemljinog magnetizma je opala sa 1 na 0,5, u Japanu čak na 0,3. Zemlja je zagađena pesticidima, arbicidima, tehnološkim i radiološkim – elektronskim otpadom, razvoj telefonske komunikacije, antena itd. Svi elktronski uređaji emituju negativnu energiju i truju prostor.
Nestalo i varoe
Francuska je najzagađenija zemlja na svijetu između 40 i 60 volta po metru. Rusija ima samo 4 v/m, a Švajcarska 6. Voda na izlasku iz zemlje je namagnetisana, mekana i pitka. U vodovodima, bazenima i posudama voda je mrtva, tvrda s ukrupljenim molekularnim sastavom.
Pčele, kao i ostala živa bića u takvom okruženju su ugrožene. Smanjena im je vitalnost i vijek, unose nektar, polen, vodu i propolis već napadnute pomenutim zagađenjima. Stavljanjem magneta na košnicu u njoj se stvara jedan statični val koji namagnetiše svaku pčelu i čitav sadržaj košnice.
Francuski pčelar Eduard Strezpek tvrdi da namagnetisane pčele ne treba prihranjivati i on to ne radi, jer magneti stimulišu pčele na stalnu aktivnost. Upitan šta je s varrom, odgovorio je da pčele ne tretira protiv tog nametnika, samo povremeno kontroliše Amitrazom, te da je nalazio najviše 3 – 4 varroe. Znači da magneti utječu na varrou i njen razvoj.
Poznato je da varroa, kao opasan nametnik proizvodi stres kod pčela, Eduard tvrdi da je magnetisanjem, pčele oslobodio stresa uzrokovanog varroom.
Kada je u pitanju vrsta magneta, količina energije, oblik magneta, mjesto gdje magnet treba postaviti itd. bilo je različitih pristupa, ali su na kraju zaključili da magneti treba da budu Neodimski, dakle prirodni radi toga što se gotovo ne troše, (svega 1% u 100 godina i po dimenzijama su mali).
Što se tiče jačine magneta nema jasnih stavova. Govori se o 600 Gausa, 10.000 Gausa, a u Hrvatskoj kažu da može i 2.500 Gausa.
Optimizam i sumnje
Na osnovu svih ovih iskustava moglo bi se pretpostaviti da pčele osim ovoga što je ovaj pčelar utvrdio, magnetnom terapijom postaju aktivnije, korisno koriste vrijeme, smanjene su im smetnje i usporenja koja ih inače prate itd. Za pretpostaviti je da magnetna terapija pčelama produžuje život, a nije beznačajno ako bi ona sabiračicama produžila vijek za 5 – 10 dana, što bi doprinijelo da se košnica održava duže u svom biološkom maksimumu za pčelinju pašu.
Lično mislim da je ovo perfektna ideja i ja ću sigurno s magnetima kojima raspolažem ovih dana krenuti s magnetnom terapijom na broju košnica koje mogu pokriti magnetima kojima raspolažem. Ovi magneti su skupi jer se ugrađuju u nakit od medicinskog čelika, s dodacima zlata, cirkona itd. Magneti su Neodimski nepotrošivi.
Za potrebe u pčelarstvu, magnete obavezno Neodimske, bi trebalo dizajnirati što je moguće jednostvanije, da budu pristupačni po cijenama, zato što pčelari imaju na desetine i više košnica, te ako na svaku košnicu treba staviti po 2 magneta od 600 ili čak 2.400 Gausa, da bi se primijenili oni i po cijeni treba da budu pristupačni.
Optimista sam u ovom pogledu i nadam se da će primjena magnetne terapije u pčelarstvu, smanjiti utjecaje koji dovode do masovnog pomora pčela, značajno obogatiti fond pčela uopšte, povećati produktivnost u pčelarstvu i podići ga na viši nivo.
Iskustva u Hrvatskoj
Kristijan Jusić se vratio iz Francuske, te u Markuševcu ispod Sljemena kod Zagreba pčelari. U Francuskoj je naučio da pčelari uz pomoć magneta. U tijelo dadn-blat košnice, sa unutarnje strane stavlja 2 Neodimska magneta s atrakcijom (pravac sjevera), prema unutrašnjosti košnice i kaže da ima veoma dobre rezultate.
On iznosi interesantan podatak da se pčelari u Francuskoj svrstavaju u kategorije prema još važećem Napoleonovom kodeksu: do 10 košnica ljubitelj pčela, 10 – 70 košnica veliki amater ali plaća porez, 70 – 200 košnica registrovan biznis, 200 – 400 košnica poluprofesionalac i preko 400 košnica profesionalac.
Prerodila trešnja
Lično sam se uvjerio u učinkovitost magnetne terapije, kao i pomenuti Francuz, pa što ne bi i u pčelarstvu bilo koristi od toga. Pomenuti pčelar iz Francuske je dva magneta (ne iznosi njihovu jačinu), stavio na deblo trešnje, koja mu je inače slabo rađala. I vidi čuda, naredne godine je trešnja prerodila i izazvala čuđenje u komšiluku.
Magnete je stavio i na Dizel motoru na dovodnoj cijevi ispred einšpric pumpe i utvrdio uštedu na potrošnji nafte od 25%.
100% povećana proizvodnja meda
Prema onome što se da zaključiti iz napisa o iskustvima Francuza Eduarda Strezpeka i utjecaja magnetne terapije na pčele, on je zapazio:
Nakon 48 sati djelovanja ubrzanu aktivnost pčela u košnici, pčele su u stalnom pokretu, aktivnije u komunikaciji s prirodom, brže proizvode vosak i grade ćelije, za 100% povećao proizvodnju meda, isključio potrebu prihranjivanja pčela, u borbi protiv varroe koristi samo Amitraz, kako bi kontrolisao njenu prisutnost u košnici i sveo je na beznačajan utjecaj i oslobodio je pčele od stresa od nametnika, a stres opterećuje pčele, smanjuje njihove sposobnosti i aktivnosti.(BH PČELAR/ARHIVA/ VLADO MIHAILOVIĆ)
Discussion about this post