BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
Početna Pčelarska praksa

  KAKO UČINITI DA VAŠE KOŠNICE NAPREDUJU?

prije 4 mjeseca
Ivo Matić, pčelar iz Grabovina kod Čapljine: U sto godina nije bila gora godina!
Podijeli na Facebook-uPodijeli na Whatsapp-uPodijeli na Twitter-u

 Ukoliko ste odlučni da uspijete u pčelarskom poslu, evo nekoliko savjeta koji će vam u startu pomoći da vaše košnice i pčelinjak ne postanu samo razočaravajuća uspomena

Pčelarstvo je plemenit izazov, ali je vremenom postao priličan problem za sve one koji se odluče upustiti u ove slatke vode. Čini se da se tmurne prognoze o izumiranju pčela nažalost ostvaruju, što je obeshrabrilo mnoge pojedince da se upuste u pčelarski posao.

Međutim, to nije izazov koji se ne može savladati primjenom nekoliko pametnih strategija.

 

 Naučite se prvo brinuti o sebi

Prije nego što uopšte pomislite da se počnete baviti pčelarstvom, morate znati da li ste alergični na ubode pčela. Košnice ne mogu napredovati niti proizvoditi med na odgovarajući način bez zdravog i marljivog vlasnika, zar ne?

Anafilaksija je ozbiljna opasnost koja ljudima može ugroziti zdravlje, a vrlo često i izazvati smrt. Stoga bi bilo pametno naučiti kako tretirati liječenje pčelinjeg uboda u kućnim uslovima. Par pinceta neka vam uvijek bude u džepu kako biste mogli izvaditi žaoku odmah nakon uboda. Vrijeme je važno, stoga morate što prije doći do najbližeg sudopera i sapuna kako biste oprali ubodeno područje.

Uvijek imajte pri ruci hidrokortizonsku kremu i nanesite je na oprano područje.

 

 Radite na sebi i pronađite kvalitetnu literaturu za učenje

Svaki projekat počinje sakupljanjem informacija. Pčelarstvo nije jednostavan posao, pa se morate zaputiti na Internet i pronaći online forume i You Tube kanale o pčelarstvu. Pretplatite se na stručne magazine, YT kanale, registrujte se na stručnim stranicama kako biste putem maila dobijali razne informacije i korisne linkove.

Postanite član lokalnog pčelarskog društva ili udruženja, a iskustva drugih pčelara će postati neprocjenjivo bogatstvo u vašem arsenalu.

Ovo se ne može dovoljno naglasiti – morate naučiti što više možete, što brže možete! Ako želite kupiti korisne knjige o pčelarstvu neka vam fokus budu teme koje se bave upravljanjem odnosno menadžmentom počelinjaka i košnica. Ova tema je ključna za pomoć vašim pčelama da napreduju.

 Gdje će živjeti vaše vrijedne pčele?

Možete birati između kupovine unaprijed izrađene košnice ili izrade vlastite varijante. Međutim, ako ste početnik,logično je da ćete u početku kupiti gotovu košnicu prije nego što počnete s bilo kakvim samostalnim prijektima izrade.

Vrsta i veličina košnice zavisi o vašim željama i nije odlučujući faktor za pčele. Uobičajena praksa je da se te drvene kutije slažu zajedno i drže nisko pri tlu kako bi se pružila bolja zaštita od vanjskih elemenata.

U suštini, kamen temeljac uspješne košnice svodi se na dobar odabir pravog mjesta.

  Važnost dobre lokacije

Kako godine prolaze, a civilizacija se širi dalje u ono što su nekada bili pretežno prirodni krajolici, mnogi koji se upuste u ovaj posao moraju postati urbani pčelari. Tradicionalno su se košnice držale na livadama, na rubovima šumovitih područja ili u blizini seoskih domaćinstava. Ovih dana, nije rijetkost vidjeti košnice ka krovovima zgrada u centrima svjetskih metropola.

Ako ste sretnik koji posjeduje vlastiti dio zelenila, košnice možete smjestiti u područje koje ima bogat biljni svijet. Međutim, također je od apsolutne važnosti osigurati da područje ima dobar protok zraka. To može biti nezgodno jer morate pažljivo proučiti područje kako biste otkrili mogu li prevladavajući vjetrovi naštetiti pčelama tokom zime.

S jedne strane, vlažna, niska područja su osamljena, ali nemaju odgovarajući protok zraka, dok previše izlaganje košnice može dovesti do jednako razornih rezultata.

Smjestiti košnicu među zimzeleno drveće koje će izdržati udar najhladnijih vjetrova mogla bi biti dobitna kombinacija.

  Pitanje sunčeve svjetlosti

Pčele reaguju na sunčevu svjetlost i prema njoj organizuju svoje cikluse. Čim sunčeva svjetlost udari na otvore na košnici, mali radnici kreću u potragu za peludom.

Tokom zime, košnica bi trebala dobiti najmanje šest sati sunčeve svjetlosti svaki dan. To će pomoći održati koloniju toplom. Pčele neće biti zajedno zbijene 24 sata dnevno, 7 dana u sedmici i imat će luksuz da s vremena na vrijeme izlaze na pročisne letove.

 

 Izvor hrane

Postavljenje košnica na dio zelenila koji je bogat biljnim svijetom je odlučujući faktor, ali postoji nekoliko trikova koje možete primijeniti kako biste im olakšali stvari. Pčele će brzo portošiti svoje zalihe meda ukoliko im nisu osigurani alternativni izvori hrane.

Stvaranje vlastitog malog vrta i poostavljanje košnice pored njega je idealno i praktično rješenje. Znate šta ste uložili u ta polja i sigurno ćete se pobrinuti da se ne koriste prekomjerni pesticidi. Inače bi se pčele mogle zaputiti u obližnje usjeve koji bi mogli biti prekriveni hemikalijama, a ti je rizik koji ne želite napraviti.

S obzirom da pčele mogu putovati preko četiri kilometra u potrazi za hranom, nektarom i polenom, trebali biste razmisliti o sadnji vrta s cvijećem koji će zadovoljiti sve njihove potrebe.

 Voda život daje

Isto pravilo vrijedi i za izvore vode. Pčele su stvorenja navike, a nakon što otkriju izvor vode, može postati prilično teško “reprogramirati” ih. Najlakša stvar na svijetu – i svakako jedan od najlakših zadataka na vašem popisu je napraviti siguran i stalan izvor vode za vaše pčele. Međutim, čak i ovo morate pravilno napraviti.

Pčele nisu baš dobri plivači. Zapravo, one će se vrlo lako utopiti, pa korištenje kanti ili hranilica nije dobra ideja. Umjesto toga, možete koristiti tanjir i držati ga napunjenim blago zaslađenom vodom. Kako bi pčelama bilo laške i sigurnije piti, možete uzeti malo šljunka i staviti ga na ivice tanjira. Ovakvim postavljenjem dajete svojim pčelama prikladan prostor za kretanje tako da im nikada ne prijeti opasnost od uklizavanja.

  Pod punom opremom

Naravno, kao upravitelj uspješne košnice morate imati na raspolaganju sve potrebne alate kako biste bili produktivni i kako bi vaši marljivi radnici također bili korisni. Neke od ovih bitnih stavri jednostavno čine vaš život lakšim, a vašu kožu sigurnijom.

Ono što vam treba,barem kao osnovni dio vašeg pribora je odijelo za pčele, neprocjenjiva dimilica i alat za košnicu od nehrđajućeg čelika. Naravno, morat ćete naučiti kako sve ove alate koristiti,ali to neće biti problem uz dobru Internet konekciju.

 Zaključak

Nebrojeni vrtlari se bave pčelarstvom kao hobijem i obično se zaljube u cijeli proces, njegove radne aspekte, kreativno rješavanje problema, i iznad svega, doprinos mnogim aspektima života: prvenstveno zdravu preharnu i oprašivanje.

Naravno, pčelarstvo nije za svakoga. To je komplikovan poduhvat opterećen složenim procedurama i ciklusima, tako da zaista morate biti zaljubljeni u ovaj posao ako mislite da potrajete u medenim vodama.

Discussion about this post

BH Pčelar

© 2020 BH Pčelar

Navigacija

  • Pretplata
  • Impressum
  • Pitanja i odgovori
  • Pošaljite svoj članak
  • Kontakt

Zapratite nas

  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti

© 2020 BH Pčelar