Naš saradnik objašnjava kada i na koji način sije faceliju, kako priprema zamljište, kakve koristi ima od facelije, te čitateljima nudi stručnu pomoć oko nabavke sjemena i načina sijanja ove izuzetno medonosne biljke
Svi oni pčelari koji ne sele pčele, trebaju da posiju određenu površinu facelije u blizini pčelinjaka, kako bi obogatili pčelinju pašu na tom terenu. Radi se o izuzetno medonosnoj biljci, koja daje i obilje polena.
Sijanje facelija se može podesiti tako da njeno cvjetanje počne u julu i avgustu, nakon što u prirodi dođe razdoblje slabe količine nektara.
Ovu izuzetno vrijednu biljku sijemo već nekoliko godina i jako smo zadovoljni prinosom nektara i polena na svojim pčelinjacima. Zbog toga smo počeli da se bavimo i proizvodnjom i prodajmo sjemena facelije, koje prodajemo tokom cijele godine.
Višenamjenska biljka
Facelija se može uzgajati za različite namjene i to za proizvodnju zelene krme, silaže, sijena, kao zaštitni usjev i usjev za zelenu gnojidbu jer bitno popravlja strukturu zemljišta, te kao odlična pčelinja paša. Jednogodišnja je zeljasta biljka koja u normalnim uslovima dostigne visinu 70 – 80 cm.
Obzirom da je cijela biljka pokrivena dlačicama, to ukazuje da je otporna prema suši, ali ne podnosi visoke temperature.
Sjetva facelije obavlja se u martu ili naknadno do polovine jula. Ali želim da kažem da sam 2011. godine faceliju posijao 15. oktobra, kada i pšenicu, tako da je moja facelija u zimu ušla visoka 10 – 15 cm, izdržala sve niske temparature, da bi već u rano proljeće počela da cvjeta.
Facelija počinje sa cvjetanjem 45 – 50 dana nakon sjetve i traje narednih 40 – 50 dana. Ako se na pojedinim parcelama sjetva posije u različitim vremenskim intervalima, period pčelinje paše može da se produži od maja pa sve do kraja septembra.
Cvijet dobro medi bez obzira na klimatske uslove, ali ga pčele najviše posjećuju u popodnevnim satima između 11 i 16 sati.
Sjetva mašinom ili rukom
Facelija se može sijati sitnom sijačicom na međuredni razmak 12,5 do 25 cm. Dubina sjetve je 2 – 3 cm, pošto se radi o vrlo sitnom sjemenu. Obavezna mjera nakon sjetve je valjanje zemljišta valjkom da se uspostavi bolji kontakt sjemena i zemlje.
Facelija se može sijati i omaške, odnosno iz ruke. Utrošak sjemena kod mašinske sjetve kreće se od 1, 5 do 2 kg po dunumu, dok je utrošak sjemena kod sjetve iz ruke nešto veći.
Pripremi zemljišta za sjetvu facelije treba posvetiti naročitu pažnju. Sva zemljišta predviđena za sjetvu, tretiram u toku rane jeseni totalnim herbicidima, da bi smanjio populaciju korova na parceli. Zimsko oranje pokazalo se znatno boljim nego proljetno, jer zemlja akumulira znatno više vode.
Facelija pozitivno reaguje na primjenu kompleksnih gnojiva tako da se prije sjetve u zemljište treba unijeti 20 – 30 kg NPK 15:15:15 gnojiva po dunumu.
Ako se ne bavite organskim pčelarenjem, u toku vegetacije možete koristiti herbicide na bazi linurona, kada je facelija visine 10 -15 cm u „split“ aplikaciji, pošto je facelija izuzetno osjetljiva na primjenu herbicida. Kontakt telefoni: 051 / 895 – 222 ili 065 / 483 – 889 (BH PČELAR/ARHIVA)
Discussion about this post