BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
Početna Pčelarska praksa

Hilary Kearney, pčelarka iz Amerike savjetuje: KAKO PRONAĆI IDEALNOG MENTORA?

prije 2 godine
Hilary Kearney, pčelarka iz Amerike savjetuje: KAKO PRONAĆI IDEALNOG MENTORA?
Podijeli na Facebook-uPodijeli na Whatsapp-uPodijeli na Twitter-u

Pored sve te silne opreme koje mladi pčelar treba da nabavi, možda je najvažnije od svega odabrati odgovarajućeg mentora – starijeg i iskusnog pčelara koji će vas usmjeriti na pravi put i učiniti sve da vaša pčelarska karijera ne bude kratkog vijeka.

Da bi neko bio uspješan pčelar, mora da bude jako uporan u sticanju, kako praktičnog, tako i teorijskog znanja iz ove oblasti. Za mnoge mlade pčelare koji su se tek počeli baviti ovim plemenitim poslom, prvih nekoliko mjeseci može značiti razliku između uspjeha irazočarenja i trajnog napuštanja pčelinjaka. Novopečeni pčelari se susreću sa mnogim izazovima; nabavka odgovarajuće opreme, odabir tipa i broja košnica, te briga za prva pčelinja društva – samo su vrh ledenog brijega.

Međutim, pored sve te silne opreme koje mladi pčelar treba da nabavi, možda je najvažnije od svega odabrati odgovarajućeg mentora – starijeg i iskusnog pčelara koji će vas usmjeriti u na pravi put i učiniti sve da vaša pčelarska karijera ne bude kratkog vijeka.

Novim pčelarima se uvijek u startu savjetuje da se što prije učlane u lokalno pčelarsko udruženje kako bi pronašli mentora. Mnogi to i učine samo da bi ubrzo shvatili da su napravili pogrešan izbor, a tada nastupa razočarenje i obeshrabrenje za daljni rad sa pčelama.
Kako se ovo ne bi desilo i vama, u slučaju da ste tek zagazili u pčelarske vode, pročitajte savjete Hilary Kearney, jedne od najpoznatijih pčelarki Kalifornije i žene u kojoj su mnogi mladi američki pčelari pronašli idealnog mentora.

Za početak, učite sami!
Prije nego što krenete u potragu za mentorom, biće potrebno da se malo sami edukujete oko osnovnih elemenata pčelarstva. U tome će vam najviše pomoći stručna literatura, magazini, internet, ali i kursevi pčelarstva koji imaju prednost praktičnog rada sa pčelama i košnicama.

Neophodno je imati osnovno razumijevanje o pčelarstvu kada se susretnete s potencijalnim mentorima iz nekoliko različitih razloga. Kao prvo, lakše ćete komunicirati sa svojim mentorom i lakše ćete se dogovarati oko zacrtanih ciljeva i budućih planova. Drugi razlog je taj što ne želite da se na početku svog pčelarskog puta u potpunosti oslanjate na svog mentora. Trebate sami da otkrijete šta vas zanima kada je riječ o pčelarstvu, i tek tada možete o tome razgovarati sa svakim ko bi vam mogao postati mentor.

Postavite prava pitanja
Pronalazak pravog mentora može biti pravi izazov, pa mnogi mladi pčelari s entuzijazmom prihvataju svakakve savjete bez postavljanja pravih pitanja.

Treba znati da nemaju svi mentori istu vrstu i nivo iskustva rada na pčelinjaku, i stoga je veoma bitno da neke stvari raščistite na samom početku eventualne saradnje. Saznajte koliko dugo vaš potencijalni mentor drži pčele i koliko košnica uopšte ima. Također, poželjno je znati da li su i prije vas nekom početniku bili mentori i slobodno ih pitajte sve detalje vezane za njihovo pčelarsko iskustvo.

Odredite kompatibilnost
Prilikom susreta s mogućim mentorom, nemojte ga procijenjivati samo na osnovu iskustva. Zapitajte se, prije svega, o kakvom se pčelaru radi. Kakva im je pčelarska filozofija, kakvi su im ciljevi, da li su fokusirani na komercijani uzgoj pčela, proizvodnju meda ili matica i slično. Ili se možda pčelarstvom bave iz čiste ljubavi?

Da li žive od svog pčelarskog rada ili su hobisti? Koji tip košnica koriste? Da li su otvoreni za savjete drugih i iskusnijih pčelara ili tvrdoglavo prate samo svoju filozofiju? Pronalaženje odgovora na ova pitanja pomoći će vam da utvrdite koliko ste kompatibilni sa svojim mentorom, čime će druženje i rad na pčelinjaku biti ugodnije iskustvo.

Uspostavite jasan dogovor
Mnogi pčelari početnici upadaju u zamku misleći da će mentor svoje usluge ponuditi bez ikakve naknade. Postoje i takvi slučajevi, ali oni su veoma rijetki. Neki svoje usluge naplaćuju po satu ili mjesečno, dok drugi za uzvrat traže obavljenje poslova na njihovom pčelinjaku. Ponavljamo, rijetko koji mentor će svoje usluge ponuditi besplatno.

Stoga je veoma bitno u startu saznati šta je sve vaš mentor spreman ponuditi: Koliko često ćete se susretati, možete li ih nazvati kada imate neko pitanje, može li vam na proljeće prodati ili pokloniti jednu koloniju? Bez obzira na postignuti dogovor, pobrinite se da se oboje razumijete prije nego počnete . Nije loša ideja i da sve zapišete na papir.

Očekivanja i ciljevi
Jako je važno jasno odrediti očekivanja i ciljeve koje namjeravate postići tokom saradnje sa svojim novim mentorom. Ukoliko mentor radi besplatno, trebate saznati šta tačno oni očekuju od vas. Možda će mentor svoje znanje nuditi u zamjenu za pomoć na svom pčelinjaku, a u tom slučaju trebate da pitate kakvu pomoć žele.
Neki mladi pčelari prave grešku birajući obaveze koje im se više sviđaju, dok one teže ostavljaju za mentore. Na primjer, stoje iza mentora dok ovaj obavlja inspekciju društva, a onda se uključe tek kada treba nahraniti pčele i sl.

Ovakvo ponašanje može izazvati svađu i ogorčenje između vas i vašeg mentora, tako da je najbolje unaprijed znati kakav se posao očekuje od vas u zamjenu za lekcije koje vam pruža.

Učenje bez mentora
S obzirom da je pčelarstvo industrija koja raste, u ovom trenutku postoji više mladih pčelara nego iskusnih pčelarskih mentora, pa su vam mogućnosti možda ograničene. Zahvaljujući Internetu, mnogi pčelari početnici inspiraciju, ali i vrijedne lekcije pronalaze kod pčelara koji se uopšte ne nalaze u njihovom gradu ili državi.

Na Internetu se mogu pronaći ogromne količine stručne literature, kao i online kurseva i lekcije koje će vas, korak po korak, pripremiti za samostalni rad na pčelinjaku. S obzirom na sve ove mogućnosti, možda je i bolje učiti samostalno i na svojim greškama, nego raditi s mentorom koji vam ne odgovara.

Možda je vaše udruženje puno sjajnih mentora, ali treba imati na umu da nisu svi iskusni pčelari dobri učitelji. Oni vas mogu samo zbuniti i voditi u pravcu u kojem ne želite ići. Na greškama se najbolje uči, pa nemojte da vas bude strah da u pčelarske vode zaplovite sami. (BHPČELAR/ARHIVA)

Discussion about this post

BH Pčelar

© 2020 BH Pčelar

Navigacija

  • Pretplata
  • Impressum
  • Pitanja i odgovori
  • Pošaljite svoj članak
  • Kontakt

Zapratite nas

  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti

© 2020 BH Pčelar