Veliki bh. stručnjak, koji je aktivan na nekoliko pčelarskih grupa na društvenim mrežama, iznosi tri dokaza da pčelama boja košnice nije nikakav orjentir
Naučno je dokazano da pčele raspoznaju neke od boja, ali zato ne postoje naučne tvrdnje, da boje na košnicama služe pčelama u orjentaciji pri povratku u košnicu. Sve što je napisano na ovu temu napisano je jako šturo i bez mnogo naučnih dokaza.
Lično,ne vjerujem da se pčele na osnovu boje košnice sigurno vrate u matičnu košnicu. Dokazi za moju tvrdnju su slijedeći:
1. Zalijetanje pčela u tuđe košnice. (Iako im to nije iz nužde pčele se često zalijeću u tuđu košnicu)
2. Pomjeranje iste košnice na pčelinjaku čak i na manju udaljenost (vidjet ćemo da se pčele, uprkos boji na košnici, ponovo vraćaju na staro mjesto),
3. Zamjena nastavaka sa okruglim letom! Ukoliko zamijenimo nastavke i ako se nastavak iste boje nalazi u sklopu košnice, pčele se ponovno vraćaju u onaj položaj gdje je bilo leto, ne obraćajući pažnju na boju nastavka. (bhpčelar)
Discussion about this post