Novinari BH pčelara pratili su predavanja Džona Kefasa (John Kefuss) krajem septembra ove godine u zagrebačkom Dječijem kazalištu na Dubravi.
Jedan od najvećih francuskih naučnika i istraživača pčela današnjice govorio je o tehnologiji proizvodnje pčelinjih zajednica otpornih na varou. Tvrdi da pčelinje zajednice ničim ne tretira još od 1999. godine. Njegovi godošnji gubici ne prelaze 15 posto, a pronosi su bolji nego ikada.
“U jednom trenutku hemijski tretmani su predstavljali jedino rješenje protiv varoe. Ali, to je ujedno i jedan veliki začarani krug. Stalno idete, a nigdje ne stignete. Zahvaljujući odgajivačkim projektima u različitim dijelovima svijeta, danas znamo da je moguće selekcionisati pčele koje bez hemijskih sredstava mogu uspješno da izađu nakraj sa varoom” kaže dr. Kefas.
Nekoliko stotina pčelara koji su došli pretiti predavanje ovog naučnika, ali ne samo iz Zagreba već i drugih gradova, bili su oduševljeni. Tih dana Udruga pčelara „Lipa“ slavija je 20. godina svog postojanja. Zanimljivi koncept pčelarenja dr. Kefasa, za kojeg će mnogi stučnjaci kazati da je budućnost pčelarstva, a koji je po prvi put predstavljen hrvatskim pčelarima, bio je svojevrsni poklon Josipa Križa predsjednika „Lipe“ i njegovih saradnika tamošnjim pčelarima.
“I sam sam vjerovao da bih mogao da izgubim sve pčelinje zajednice, jer sam mislio čim nema tretmana hemijskim sredstvima… nema ni pčela. Na kraju sam prelomio i preuzeo rizik, umjesto da i dalje svoje pčele, i što je još važnije, sebe, izlažem hemikalijama za suzbijanje varoe”.
Discussion about this post