Vlaga je nepoželjna u košnici. Brojni su razlozi za to i suvišno ih je objašnjavati. Da bi se ona izbjegla iskusni pčelari preporučuju da se izvadi jedan okvir iz LR košnica, pa će se u zimu ući sa devet, umjesto sa deset okvira. Prazan prostor koji se na ovaj način dobije je sa svake strane po oko 18 mm i on će dobro doći za cirkulisanje vazduha. To će obezbijediti da se krajnji okviri sačuvaju od gljivica i truleži.
Kad se obavlja ovaj posao mora se voditi računa da se okviri ne razdvajaju ako u njima ima još nešto preostalog legla, jer je to najvjerovatnije buduće zimsko pčelinje klube.
U proljeće, prilikom prvog pregleda košnica, deseti okvir se vraća na svoje mjesto. Vađenje desetog okvira u vlažnim područjima, ali iz svih nastavaka, osim nukleusa, pokazalo se kao dobro rješenje. Izbjegavaju ga jedino pčelari sa velikim brojem košnica jer u ovo doba godine imaju puno posla, a malo vremena.
U nekim krajevima krajem avgusta i početkom septembra zna se pojaviti medljika, nekada crnogorična, nekada bjelogorična, a nekada obje. Med od medljike – medljikovac, izvrstan je za ljudsku ishranu, a dobar je i za pčele, jer mu je jak vitaminsko – mineralni sastav. No, baš taj sastav ne pogoduje pčelama za zimsku ishranu, jer ima mnogo nesvarljivih sastojaka. Ako su zimi pčele u nemogućnosti da izađu na pročisni izlet, pa to potraje duže od 50-tak dana, može doći do začepljenja crijeva od tih neprobavljivih sastojaka. Tako dolazi do oboljenja, poslije čega mogu propasti mnoga pčelinja društva. Ovo se često događa u kontinentalnom dijelu zemlje, gdje su temperature niže od 14°C znatno duže nego što pčele mogu izdržati – savjetuju iskusni pčelari.
(bh.pčelar)
Discussion about this post