BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
Početna Pčelarska praksa

April u pčelinjaku: ZAŠTO SE U DRUGOJ POLOVINI APRILA DODAJE GRAĐEVNJAK KAO PREVENTIVA PROTIV VARROE!?

prije 3 godine
April u pčelinjaku: ZAŠTO SE U DRUGOJ POLOVINI APRILA DODAJE GRAĐEVNJAK KAO PREVENTIVA PROTIV VARROE!?
Podijeli na Facebook-uPodijeli na Whatsapp-uPodijeli na Twitter-u

Ovo je također važno jer na ovaj način zapošljava se jedan broj pčela voskarica da voskare, dobivamo čisti pčelinji vosak koristan u organskom pčelarenju i naravno održavamo i jednim dijelom smanjujemo broj varroa u našim košnicama, jer je poznata činjenica da varroa više ide u trutovsko nego u radilično leglo, ali se ne trebamo zavaravati da tokom ljeta sva varroa ide u trutovsko leglo.April mjesec je u većini naših krajeva širom BiH mjesec kada se priroda uveliko budi. Javlja se veliki broj raznih biljaka posebno interesantnih za naše pčele kao biljke polenarnice koje daju obilje polenovog praha pa i nektara neophodnog za naše pčele u ovo doba godine. Prema tome, ako nema jake proljetne paše u blizini naših pčelinjaka, poželjno je pčelinjake preseliti posebno tamo gdje ima dosta lijeske, vrbe, ive, drijenića, te mnogih drugih biljaka proljetnica. Ova je paša važna iz razloga što je ovo vrijeme jakog razvoja društava, pa je potrebno mnogo polena za prehranu legla a i javlja se sve veći broj pčela voskarica koje voskare.

Kako je pisao kladuški nastavnik i pčelar Sulejman Alijagić za BH PČELAR, mjesec april je vrijeme kada trebamo na našim počelinjacima pa i kasnije tokom cijele pčelarske sezone održavati već postavljene higijenske pojilice i nastojati da stalno ima vode u pojilicama. Nestankom vode na duže vrijeme pčele bi pronašle novi izvor vode na drugom mjestu i teško bi ih te sezone povratili na naše pojilice, pa pčelari moramo biti oprezni da ih na vrijeme postavimo, ali i da ih kontrolišemo, mijenjamo vodu i održavamo tokom cijele sezone.

Neki pčelari u ovo vrijeme na svojim pčelinjacima postavljaju „lovce“ za stršljene i ose gdje ih ima u većem broju.

Ukoliko iz određenih razloga vremenski uvjeti ili neki drugi razlog, u drugoj polovini marta nismo napravili prvi detaljan pregled, sad je vrijeme da to prvom prilikom uradimo. Ovaj pregled naravno treba napraviti pri temperaturi iznad 15°C, i po mogućnosti po lijepom, tihom vremenu.

Ovaj prvi detaljni pregled treba napraviti ciljano. To znači treba da sebi napravimo plan šta da pratimo. Utvrđujemo prisustvo matice pogledom na okvire sa leglom i ako imaju svi stadiji, nema potrebe da uznemiravamo zajednicu tražeći maticu, zatim pratimo raspopred legla pogledom na zaležene okvire, količinu i kvalitet hrane, zdravstveno stanje pčelinje zajednice kao i kvalitet saća. U ovo vrijeme nije preporučljivo da razdvajamo leglo jer su još uvijek noćne tempereture mnogo niže od dnevnih.

Za pčelare čija su društva zimovala na jednom tijelu ovo je vrijeme da dodajete druga tijela. Ja svoja društva sva zazimljavam uvijek na dva tijela a neko i na tri, koje u jesen ima unosa nakon tretiranja pčelinjih zajednica.

Kada počnu da cvjetaju maslačak, mrtva kopriva, kajsija, višnja, šljiva, trešnja i druge voćke vrijeme je da mi koji smo zazimljavali na dva tijela vršimo tzv. rotaciju tijela. Ja na svom pčelinjaku, kad dođu topliji dani a to je oko polovine aprila, prvo rotiram 1 – 2 okvira sa leglom za 180°u gornjem tijelu. Ako ima u košnici npr. 4-5 okvira legla rotiram drugi i četvrti. Sa ovim potezom sam mnogo napravio. Leglo koje je bilo sa prednje strane okvira do leta, sad nakon rotacije nalazi se u zadnjem dijelu košnice, a naprijed do let je med.

Pčele inače ne trpe med na prednjem dijelu košnice pa nastoje da ga što prije raznesu po ostalim dijelovima košnice. Na ovom mjestu ostaje prazan prostor matici za polaganje novih jaja. Nakon par dana ako vrijeme dozvoljava a to je vrijeme voćne paše ja sad rotiram gornje i donje tijelo i opet okrećem za 180°. Sve ove radnje kod pčela stvaraju prividni uvid unosa nektara i meda jer je opet sa prednje strane do leta košnice med, kojeg pčele opet prenose po košnici i matici oslobađaju prostor za polaganaje novih jaja a samim tim i uvjete za proširivanje zajednice.

Ovo je jedan od načina smanjivanja rojevog nagona zajedno sa ostalim radnjama kao što su dodavanje satnih osnova i građevnjaka sa čijim dodavanjem zapošljavamo jedan broj pčela voskarica i svakakako dijelom smanjujemo rojivost.

Svakako valja napomenuti da ovaj mjesec može biti i promjenljivog vremena sa hladnim danima pa da se prekine voćna ispaša. Ako se desi ovakva situacija, hladni i kišoviti dani potraju, pčelar mora priskočiti pčelinjim društvima u pomoć sa prihranjivanjem 250 – 300g šećernim sirupom dnevno, i to u večernjim satima.

Razlog je taj što je matica uveliko krenula sa polaganjem i razvoj društva je bio u velikom usponu. Ako ne bi pritekli društvima u pomoć matica bi smanjila polaganje jaja i samim tim bi se poremetila starosna struktura kod pčela, što bi na kraju imalo štetne posljedice. Ovo je tzv. stimulativno prihranjivanje jako važno ako ne i najvažnije za brži razvoj pčelinjih društava u mjesecu aprilu.

April mjesec je bogat sa polenovim prahom, no ja ne bih preporučio uzimanje hvatačima polena u ovom mjesecu jer je prijeko potreban za leglo i za razvoj pčelinje zajednice, ali to ovisi od terena i drugih faktora a svakako i uspješnosti samog pčelara. Ako već neki uzimaju polen hvatačima, onda bih im preporučio da to uzimaju kratko, ali opet ostavimo to svakom ponaosob. Bolje je ako ima viška polena ostaviti ga u rezervi ili premjestiti drugim zajednicama sa slabijim nagonom za unos polena.

Obavezno cijelo vrijeme pratiti zdravstveno stanje i praviti plan za zamjenu starih i nekvalitetnih matica. Ukoliko na okvirima do legla i pored rotiranja okvira i tijela ima meda, nastojati taj med otklopiti viljuškom, i na taj način olakšavati pčelama da prenose med na drugo mjesto a na tom mejstu otvaraju prostor matici za nova polaganja.

Ukoliko pri pregledima utvrdimo da su neka društva slabija, preporuka je da se takva društva spajaju sa jakim, preko novinskog papira o tome pčelari uglavniom znaju kako se radi. Ja na svom pčelinjaku inače vršim samo dva puta tretiranje protiv varroe i to jesensko i zimsko tretiraanje, obavezno jedno tretiranje na bazi kiselina a drugo na bazi timola o čemu sam već pisao.

Obično u drugoj polovini aprila mjeseca ja dodajem građevnjake kao preventivu u borbi protiv varroe. Ovo je također važno jer na ovaj način zapošljava se jedan broj pčela voskarica da voskare, dobivamo čisti pčelinji vosak koristan u organskom pčelarenju i naravno održavamo i jednim dijelom smanjujemo broj varroa u našim košnicama, jer je poznata činjenica da varroa više ide u trutovsko nego u radilično leglo, ali se ne trebamo zavaravati da tokom ljeta sva varroa ide u trutovsko leglo.

U ovom mjesecu mnogi poljoprivrednici vrše razna oprašivanje i prskanja svojih parcela, pa nama pčelarima ostaje da uspostavimo dobru suradnju sa poljoprivrednicima. Ja predlažem da budemo malo mudri pa lijepo zamolimo nekog ko planira da u blizini našeg pčelinjaka vrši prskanje ili druge vidove zaštite protiv insekata, da ih zamolimo da nam jave kad će to raditi kakao bismo mi dva – tri sata zatvorili leta na našim košnicama, a mi kad izvrcamo med poklonimo našem dragom susjedu koju kilu meda i tako uspostavimo dobru simbiozu na obostrano zadovoljstvo.

U nekim krajevima koncem aprila postoji i prva jača pčelinja paša pa i vrcanje uljane repice. Pčelari koji su u tim krajevima znaju da moraju prije toga dovesti jačinu svojih društava do maksimuma i izjednačiti jačinu svih društava kako bi u što kraćem vremenu imali bolje prinose. (BHPČELAR/ARHIVA)

Tagovi: aprilmarticapašapčelinjakpolenvaroa

Discussion about this post

BH Pčelar

© 2020 BH Pčelar

Navigacija

  • Pretplata
  • Impressum
  • Pitanja i odgovori
  • Pošaljite svoj članak
  • Kontakt

Zapratite nas

  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti

© 2020 BH Pčelar