Nekada se prihranjivanje vrši tako što se u hranu stavi stimulativna sredstva kao C vitamin, pivski kvasac, forsapin, forte tonik, ferment ribonukleaze, zatim antibiotici kao fumagilin, geomicin, nistatin, bijeli luk kao prirodni antibiotik i konačno razni lijekovi, koji se stavljaju u hranu u zavisnosti od vrste bolesti pčela i pčelinjeg legla. Sirutka se koristi umjesto vode.
Biljke su jedini izvor hrane pčelama koje daju nektar i pelud. Pčelinje zajednice za spravljanje hrane koriste nektar, cvijetni (polenov) prah, vodu, kao i gotov med. Pčele se prihranjuju u rano proljeće, u vrijeme rojenja (rojevi se prihranjuju, jer nemaju zaliha hrane), ujesen poslije vrcanja meda i po potrebi kasnije, kako bi se pčelama obezbijedile dovoljne količine hrane preko zime i za proljetni razvoj. U izuzetnim slučajevima prihranjuju se ljeti, kao i zimi. Vrši se i stimulativno (podsticajno) prihranjivanje.
Proljetno prihranjivanje pčela pogačama treba početi oko 40 dana prije pojave prvog cvjetnog praška u prirodi tog kraja. Nove pogače dodavati dok stare pogače nisu posve prenijele. U rano proljeće takve pogače moraju sadržavati proteine.
Nekada se prihranjivanje vrši tako što se u hranu stavi stimulativna sredstva kao C vitamin, pivski kvasac, forsapin, forte tonik, ferment ribonukleaze, zatim antibiotici kao fumagilin, geomicin, nistatin, bijeli luk kao prirodni antibiotik i konačno razni lijekovi, koji se stavljaju u hranu u zavisnosti od vrste bolesti pčela i pčelinjeg legla. Sirutka se koristi umjesto vode.
Pčele se prihranjuju medom u saću, medno šećernim pogačama, šećernim sirupom (od šećera u kristalu, a izuzetno i suhim šećerom u prahu ili kristalu, koji se preliju tečnim medom).
PRIHRANJIVANJE MEDOM U SAĆU
Još kod sortiranja okvira u košnici, uvijek se pri kraju stavljaju prazni, a zatim do kraja – okviri sa dotrajalim saćem. Na jesen ili u proljeće, kada na tim okvirima nema legla, uzme se jedan takav okvir i viljuškom za skidanje poklopčića isti se skinu da se otvori med i okvir stavi do kraja košnice. Ispred njega se stavi pregradna daska.
Dobro je da se izvadi iz košnice još jedan sličan ili prazan okvir, ili okvir sa medom, ali bez legla, i odloži do sutrašnjeg dana. Tako između okvira u košnici i pregradne daske ostane prazan prostor za jedan okvir. To se radi predveče, lijepog sunčanog dana. Pčele će u toku noći proći iza pregradne daske i prenijeti sav med na druge okvire, čime će se na najbolji način osloboditi okvir sa dotrajalim saćem sa medom, koji se izvadi i poslije pretopi u vosak. Sutradan to isto uradimo i sa slijedećim okvirom sa dotrajalim saćem.
Na isti način uradimo, naročito u proljeće, iz okvira sa dotrajalim saćem odloženim u skladište se prihranjuju društva koja su ostala sa manjim zalihama. Također, se može vršiti i stimulativno (podsticajno) prihranjivanje pčela.
PRIHRANJIVANJE MEDNO-ŠEĆERNIM POGAČAMA
Vrši se tako što se pogače stavljaju direktno preko satonoša okvira, s tim što se sa gornje strane pogače ostavi polietilenska folija. Preko satonoša u košnici se mogu istovremeno staviti dvije pogače, koje se pakuju po 1 kg. Pogače se mogu kombinovati i to: samo prihrana, sa lijekom, polenom ili stimulativne, a mogu se i poloviti i stavljati dvije različite vrste.
Ako se raspolaže Milerovim hranilicama “AD” pogače se stavljaju u njih!
PRIHRANJIVANJE ŠEĆERNIM SIRUPOM
Vrši se pomoću hranilica, kojih ima više vrsta. Ako se prihranjuju po hladnom vremenu, sirup treba da je mlak.
JESENSKO PRIHRANJIVANJE
Za potrebe zazimljavanja pčela u jesen ne smije se izvrcati više od 50 % meda i dodati šećerni sirup. Na ovaj način pčelinja društva će potrošiti sav šećer iz sirupa tokom zime za održavanje života, a med će im koristiti za proljetni razvoj društva. Za proljetni razvoj potrebna su 2-3 okvira sa polenom. Obavezno se izvrca medljikovac i grožđani med u kojima ima mnogo nesvarljivih materija i veliki procenat mineralnih soli, što u proljeće izaziva pčelinji proliv i uginuće pčela.
Kod upotrebe lijekova strogo se pridržavati priloženih uputstava uz lijek, a naročito o doziranju, jer se prevelika doza lijeka pretvara o otrov. (bhpčelar)
Discussion about this post