
Redovna izvještajna skupština udruge pčelara “Matica Mostar” održana je 18. 02. 2017. godine u dvorani restorana Soče. Nakon pozdravnog govora predsjednika Matice, Borasa Kvesića, prisutnima se obratila i dekanica Agronomsko prehrambeno tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru doc.dr.sc.Danijela Petrović zaželivši uspješan rad i nastavak uspješne suradnje između Udruge i Fakulteta. Članove skupštine je pozdravio i doc. dr. sc. Jozo Bagarić, inače profesor pčelarstva na fakultetu.
Izvješće o radu je podnio Boras Kvesić.
U proteklom smo periodu radili na edukaciji i pomoći pčelara u nabavci pčelarske opreme, organizirali smo stručna predavanja kao i organizirane posjete sajmovima u BiH i u okruženju s posebnim osvrtom na druge dane „Hercegovačkog meda“ koju vodi Udruga MATICA. Elektroprivreda HZHB je bila sponzor manifestacije.
Raspravljali smo i o pravilniku o novčanim potporama Federalnog Ministarstva poljoprivrede koji opet ne ide na ruku nama pčelarima jer u pravilniku pravo na novčane potpore imaju samo pravne osobe tako da mi pčelari opet ostajemo kratkih rukava – kaže za portal bhpcelar.com Kvesić.
Kvesić je izvijestio članove Udruge i o Izbornoj Skupštini Saveza pčelara FBiH na kojoj je i sam učestvovao.
Članovi već znaju da je novi rukovodilac FS-a gospodin Sejo Deljo. Mišljenja smo da izabranom rukovodstvu treba dati podršku i šansu da rade jer puno toga je propušteno u proteklom periodu – istakao je Kvesić.
Na izvještajnoj su skupštini prihvaćeni i zaključci FS-a o načinu finansiranja Saveza.
Prošla godina za pčelare je bila jedna od najtežih, unatrag mnogo godina, a ova zima sa niskim temperaturama stvorila je velike gubitke pčela na pčelinjacima koje tek trebamo zbrojiti. Iz svega vidljivog potrebna nam je pomoć kako FMPVŠ-a, tako i Ministarstva Poljoprivrede HNŽ/K. Ima naznaka da je po prvi put Ministarstvo poljoprivrede HNŽ/K odvojilo određena novčana sredstva za poljoprivredu pa se nadamo da će i za pčelare biti nešto – optimističan je Kvesić.
U planu rada za 2017. godinu istaknuti su: treći dani Hercegovačkog meda koje “Matica” kao nositelj prava na oznaku zaštićenog imena podrijetla „Hercegovački med“ već dvije godine sa Agronomskim i Prehrambeno – tehnološkim fakultetom organizira. Na ovoj se manifestaciji vrši ocijenivanje kvalitete meda kako hercegovačkog tako i svih pristiglih uzoraka.
Na ocjenivanju smo imali i medove iz cijele BIH, a prošle godine i dva uzorka iz RH. Cilj nam je da manifestacija ima međunarodni karakter. Ove godine planiramo napraviti sajam pčelarstva i pčelarske opreme i da sajam bude stručno edukacijskog karaktera gdje bi učešće imali i eminentni predavači iz oblasti pčelarstva. Dani Hercegovačkog meda planirani su za kraj 10. mjeseca.
U 2017. planirano je aktivno sudjelovanje u radu Županijskog pčelarskog Saveza kao i Federalnog Saveza jer jedino ujedinjeni možemo napraviti promjene i prisiliti Federalne institucije kao i resorna ministarstva da rade svoj posao – istakao je Kvesić.
(bhpcelar.com)
Discussion about this post