Na Evropskoj sedmici pčela i oprašivača, koja se održava u Briselu čula su se veoma ozbiljna i alarmantna upozorenja, koja bi balkanskim zemljama i pčelarima mogla donijeti velike razvojne šanse. Uslov je da aktuelne vlasti ne štite uvozne pčelarske lobije i povedu računa o ekologiji
Jedan od najvećih boraca za ekologiju i pčelarstvo, princ Albert II od Monaka poručio je učesnicima skupa na Evropskoj sedmici pčela i oprašivača da su informiaanost na lokalnom nivou, umreženost mjerodavnih institucija, pčelara i nauke, te politička volja i te kako bitni za problematiku pčela i oprašivanja. On je upozorio da pčele nisu samo jedna u nizu vrsta, nego su presudne za ostatak čovječanstva.
- Pčele imaju glavnu ulogu u oprašivanju, opstanku čovječanstva i ravnoteži našeg planeta – poručio je princ Albert II od Monaka.
Dodao je da većina građana nije ni svjesna da je, iako se u svijetu, pa i EU povećava broj pčelara i pčelinjaka, zbog klimatskih promjena, velike primjene pesticida u poljoprivredi i slično, njihov broj, zbog velike smrtnosti, manji za devet do 30 posto, zavisno od regija.
- Potrebna su ogromna ulaganja, na globalnom nivou, oko 150 milijardi eura, želimo li sačuvati bioraznolikost i proizvodnju hrane, od koje više od polovine zavisi o pčelama i oprašivačima – kazao je princ Albert, ističući kako je ulog veliki, ali je to ulaganje u Evropu, budućnost i generacije koje dolaze.
- Evrpska sedmica pčela i oprašivača, koja je važan događaj za pčelarski sektor, u Evropskom parlamentu se obilježava od 2012. To je prilika da za predstavnike evropskih institucija i ustanova, poljoprivrednike, stručnjake za zdravlje životinja, nevladine organizacije, naučnike i sve povezane uz pčele i biološku raznolikost za susret i razmjenu mišljenja, raspravu o aktualnim izazovima i oblikovanje konkretnih preporuka koje će biti upućene političarima. Na ovogodišnjem skupu, koji se održava od 13. do 20. juna učešće je uzelo 12 zastupnika u Evropskom parlamentu; između ostalih i pčelari i parlamentarci iz Hrvatske, Slovenije, Bugarske…
Prilikom otvaranja „Pčelinjeg sela“ u Briselu, posebno se govorilo o patvrorenom medu, na kojeg nije imuna ni Evropska unija. Eurozastupnica Petir je skrenula pažnju na EU direktivu o medu koja ne poznaje označavanje zemlje porijekla meda, nego samo med iz EU i ne EU, što je problematično. Takav med, bez obzira što je za dobavljače jeftin i predstavlja nelojalnu konkurenciju domaćem medu, nije u konačnici jeftiniji za potrošače koji uopće ne znaju što konzumiraju.
Opvi evropski parlamentarci su poručili da žele označavanje zemlje porijekla, da u mješavinama meda na tržištu bude tačno navedeno koliki su postoci kojega meda. Na tome je posebno inistirala hrvatska delegacija.
Prema riječima Eurozastupnice Keti, na evropskom tržištu trećina meda je krivotvorena. Od 2.237 uzoraka iz 28 zemalja, pokazalo se da je čak 29 posto meda sumnjivog porijekla, ne odgovara geografskom porijeklu, pun je dodanih šećera, pogrešno je deklarirano biljno porijeklo…,
Ovi zabrinjavajući podaci sa prostora današnje EU su velika šansa proizvođačima meda iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Kosova…. Na oviom prostorima još uvijek je proizvodjnja izvorna i domaća. Ovdje medovi nastaju na još uvijek ekološki čistim područjima, te imaju veliku prednost veliku prednost pred uvoznim medovima.
Međutim, balkanske zemlje imaju druge probleme – jake uvozne lobije koje forsiraju korumpirane vlasti i nedovoljnu brigu tih istih vlasti ne samo za pčelarstvo, nego za ekologiju i prirodu uopće. (E.M. BH PČELAR, Foto Večernji.hr)
Discussion about this post