Od oko 20000 vrsta pčela koje su globalno poznate, «kukavičje pčele» su neke od najljepših. Pčele koje pripadaju rodu Thyreus očarat će svakoga svojim spektakularnim nijansama plave boje.
Pčele iz ovog roda ne prikupljaju polen, ne pohranjuju ga kao hranu niti grade skloništa. Umjesto da posjećuju cvijeće one radije krstare okolo i traže skloništa drugih pčela koja mogu lako ukrasti.
Od oko 20000 vrsta pčela koje su globalno poznate, «kukavičje pčele» su neke od najljepših. Pčele koje pripadaju rodu Thyreus očarat će svakoga svojim spektakularnim nijansama plave boje.
Međutim, njihova ljepota krije smrtonosnu tajnu. Ženke ovih pčela su kleptoparatistične što znači da kradu hranu i sklonište drugih pčela. Pčele iz ovog roda ne prikupljaju polen, ne pohranjuju ga kao hranu niti grade skloništa. Umjesto da posjećuju cvijeće one radije krstare okolo i traže skloništa drugih pčela koja mogu lako ukrasti.
Kada ova pčela pronađe pogodno gnijezdo, koje pripada pčelama radilicama, ona tu polaže svoja jaja. Kada se njene larve izlegu one prvo jedu jaja pčela radilica, a nakon toga se hrane pohranjenim polenom. Iako su one tihe ubice, ne dopustite da to prevlada osjećaj čuđenja nad njihovom ljepotom.
Kukavičije pčele ne trebaju dlakava tijela kako bi na njih zakačile polen i prenijele ga u svoja skloništa. Često se mogu naći kako zakačene spavaju na biljkama, naime one spoje svoju čeljust i zakače se za vlat trave i tako viseći mogu provesti čitavu noć. Ove pčele uopće ne grade gnijezda, a svoju energiju čuvaju tako što spavaju gdje god dobiju priliku.
Nije samo kod ove vrste pčela uočeno ovakvo ponašanje, ali je najpoznatije. Interesantno je da iako se često nalaze vani uspješno preživljavaju napade grabežljivaca.
Ova vrsta najčešće se može naći u predjelima Okeanije i Azije, a interesantno je da one čine 13% ukupne svjetske populacije pčela. (A. Omerović)
Discussion about this post