Nove stražarske košnice mogu fotografisati pčele i otkriti bilo kakvu abnormalnost. Tehnologija uključuje kameru koja se okreće 360 stepeni i umjetnu inteligenciju koja oglašava upozorenje čim otkrije prijetnju
Australija ima novo oružje u borbi protiv grinja Varroa Destructor koje širom svijeta uništava pčelinje populacije i pravi ogromne štete industriji vrijednoj stotinama miliona dolara.
U luci Melburn u toku je ispitivanje koje uključuje nove “stražarske” košnice koje koriste visokotehnološke kamere i vještačku inteligenciju za otkrivanje grinja na pčelama koje mogu da se provuku do Australije u kontejnerima na industrijsko-komercijalnim brodovima.
Igla u plastu sijena
Ove košnice su ljubičaste boje jer pčele očigledno vole ljubičastu. Eksperiment se testira zajedno s postojećim stražarskim košnicama u luci Melburn nakon uspjeha ranijih testiranja na Novom Zelandu, gdje je grinje varoe opustošilo lokalnu pčelarsku industriju.
Na ulazu u svaku od ljubičastih košnica nalazi se kamera koja se okreće 360 stepeni i koja snima svaku pčelu koja uđe. Algoritam tada pomaže da se identifikuje bilo šta neobično u vezi sa izgledom pčele.
Australska kompanija Xailient pomogla je u razvoju AI tehnologije koju košnica koristi za ispitivanje potencijalnih stotina pčela koje preplavljuju košnicu i slanje upozorenja ukoliko uoči anomaliju.
- To je prilično težak zadatak, kao da tražite iglu u plastu sijena. Kao da podučavate dijete, morate ga trenirati, i vremenom će biti sve bolje i bolje – rekao je šef tehnološkog odjela Shivy Yohanandan.

Olakšava posao
Australija je do sada imala sreću da nije imala invaziju grinja varoe, ali je ovaj napasnik svakako sve bliži njihovom kontinentu, tvrdi službenica za biosigurnost pčelinjaka Nikki Jones.
- U Viktoriji, jedina detekcija koju smo imali desila se na luci Melburn 2018. godine, i slučaj je prijavljen i riješen na brodu – rekla je.
Stražarske košnice postavljene u viktorijanskim lukama trenutno se provjeravaju na prisutnost invazivnih vrsta, i to svakih nekoliko sedmica, a Jones se nada da će AI tehnologija znatno olakšati taj posao.
Algoritam koji tehnologija koristi također ima potencijal da se prilagodi kako bi se identifikovale druge štetočine koje mogu predstavljati prijetnju populaciji pčela.

Najčistiji vosak na svijetu
Grinje varoe na Novom Zelandu je 2000. godine uzrokovalo gubitak polovine svih pčelarskih preduzeća u zemlji.
Australsko ministarstvo poljoprivrede procjenjuje da će zaraza koštati industriju Novog Zelanda blizu 500 miliona australskih dolara za 35 godina.
Pčelarka Bec McBride rekla je da je Australija imala sreću da je jedina zemlja u kojoj varoa još uvijek nema utjecaja.
- Mislim da smo najsretniji pčelari na svijetu. Ipak, varoa je uvijek na umu, stalno razgovaramo o tome, i pričamo kako ćemo se nositi s tim ako se dogodi – kaže McBride.
Lokalna industrija je također pošteđena potrebe za hemikalijama u košnicama za zaštitu od varoe.
- Australski pčelinji vosak je vrlo tražen širom svijeta u kozmetičkoj industriji jer je najčistiji na svijetu – rekla je Bec McBride.
Discussion about this post