Ovih 15 stručnjaka izabralo je 1050 čitatelja – pčelara časopisa BH PČELAR i portala bhpcelar. Tokom oktobra glasali su direktno na portalu, putem E_maila ili u direktnim anketama

Nakon tri kruga glasanja, naša akcija izbora Top 15 naj pčelarskih stručnjaka u BiH je privedena kraju. Ovo je prvi put u dejtonskoj BiH (od 1995. godine do danas) da se neko pozabavi likom, djelom i kredibilitetom ljudi koji pčelarima u BiH nude znanje. Nismo postavljali nikakve kriterije; jedini kriterij je bio prisustvo na „pčelarskoj pozornici“ u BiH, kroz stručna predavanja, izdavanje knjiga, objavljivanje stručnihih radova i angažman na društvenim mrežama, koje tretiraju pčelarske teme i probleme.
Ne tvrdimo da je ovo najidealnija lista, ali jeste rezultat glasanja 1050 čitatelja – pčelara iz svih krajeva BiH i različite starosne dobi. Oni su glasali putem E-maila, direktno na portalu bhpcelar i u anketnom upitniku koje je redakcija dostavljala pčelarima u usmenoj ili pismenoj formi. Svi akteri su imali mogućnost da napišu listu od 10 najkvalitetnijih pčelarskih stručnjaka u BiH. Redakcijska komisija je evidentirala glasove i to tako da je za prvo mjesto dodjeljivala 10 bodova, za drugo 9, treće 8, četvrto 7, peto 6, šesto 5, sedmo 4, osmo 3, deveto 2 i deseto 1 bod. Neki učesnici ankete su glasali za samo jednog kandidata!
Utisak je da u BiH pčelari nemaju puno dileme kome ponajviše vjeruju. Prije svih to je doc. dr. sc. Goran Mirjanić, profesor na Agronomskom fakultetu Siz Banja Luke i jedan od rijetkih pčelara, poduzetnika i naučnika koji je uspješno spojio teoriju i praksu kroz vlastiti pčelinjak u blizini Gradiške. Kao ekspert za pčelarstvo jedan od najangažiranijih pčelarskih stručnjaka ne samo u BiH, već i na Balkanu. Goran je na svojim predavanjima iskren, opširan i detaljista, ali i kritičan prema nemarnosti i brzopletosti. Forsira dobru pčelarsku praksu.
U vrhu Top 15 pčelarskih stručnjaka je i Rajko Radivojac iz Prijedora. Autor je tri knjige i preko 50 stručnih radova iz oblasti pčelarstva, tokom zadnjih desetak godina održao je nekoliko stotina predavanja širom BiH, Srbije i Hrvatske.
Alija Dolovac, doajen bh.pčelarstva i autor nekoliko knjiga iz oblasti pčelarstva, je na trećoj poziciji najvećih stručnjaka u BiH. On tokom zadnjih nekoliko godina nije aktivan sudionik dešavanja u pčelarskim vodama, ali su zato njegova stručna djela i te kako tražena. Njegov „Pčelarski priručnik“ je osnovna literatura za studente na Univerzitetu u Sarajevu.
U vrhu liste je i Ferid Velagić iz Tuzle, jedan od najuspješnijih pčelarskih stručnjaka. Od 1972. godine je zvanično u pčelarstvu. Vlasnik je firme Pčelarski selekcijski centar “Velagić”. Velagićevo bogato pčelarsko iskustvo ugrađeno je u 10 knjiga, te na stotine stručnih predavanja širom Balkana.
U ovoj prestižnoj grupi našli su se još Ekrem Karahodžić, neumorni pčelarski stručnjak koji uvijek donosi nešto novo, često tersa ali ima –znanje, reference i ljude koji mu vjeruju i poštuju ga.
Prijatno osvježenje na ovim listama su mladi stručnjaci Violeta Santrač, Dino Haračić, Elvir Šehić, Bratislav Lukić… Oni su snaga i energija koja bi mogla napraviti nove iskorake u dobroj pčelarskoj praksi u BiH, a nje i nema previše u praksi.
Nisu slučajno u Top 15 se našli i Samir Baralija, Sadik Čamdžić, Remzija Hodžić, Osman Jamaković, Rašid Zorlak i Nusret Sirćo. Svi oni su u pčelarstvo ugradili decenije rada, na svojim pčelinjacima imaju od 100 do 500 košnica, a u kućnim bibilotekama stotine knjiga o pčelarstvu.
U našem printanom izdanju broj 57. objavit ćemo opširne biografije i intervjue svih bh. pčelarskih velikana po izboru čitatelja BH PČELARA. (bhpčelar)
Discussion about this post