U utorak, petog marta, u Butmiru je savjetovanje za predstavnike svih 78 općinskih službi za poljoprivredu, koje moraju biti servis pčelarima. Iz Federalnog ministarstva još jednom apeluju da se svi pčelari registruju, jer Registar nije samo evidencija, već i najveća „KNJIGA PČELARA FBiH“

Sve su prilike da Pravilnik o pčelarstvu u FBiH neće biti samo „mrtvo slovo na papiru“, već okvir u kojem će pčelarstvo u ovom dijelu BiH djelovati i dalje se razvijati. Iako ima određenih zamjerki i nejasnoća, najvažnije je da pčelari imaju Pravilnik, a čekali su ga dvadesetak godina.
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, na čelu sa odlazećim ministrom Šemsudinom Dedićem, u saradnji sa Federalnim savezom pčelara, na čelu sa Sejom Deljom, uspjeli su ono što njihovi prethodnici nisu tokom dvije decenije. Polovinom prošle godine stupio je na snagu Pravilnik o pčelarstvu koji po prvi put sistemski uređuje tu oblast u FBiH. Propisani su načini i uslovi za držanje pčela, njihovo premještanje, zaštita pčelinjih zajednica, evidencija pčelinjaka i pčelinje paše, te druga značajna pitanja.
U ovom trenutku, najvažnije je uraditi kvalitetne registre pčelara, pčelinjaka i košnica na području svake općine/opštine. Za taj projekat, pored pčelara, odgovorne su i nadležne općinske službe. One moraju biti stručno i tehnički osposobljene, kako pčelar ne bi dugo čekao ili prikupljao dokumentaciju. Bit će diovoljno da pupuni samo dva obrasca.
“Cilj nam je da prvo osposobimo općinske službe, koje će raditi na unosu podataka u registre pčelara. U tom smislu smo zakazali savjetovanje, odnosno prezentaciju softvera i uputstava službenicima u općinskim službama za poljoprivredu koji će u narednom periodu biti servis pčelarima – kazao nam je u telefonskom razgovoru za BH PČELAR Husnija Kudić, savjetnik federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Dedića.
Ovaj skup održat će se u utorak, 5. marta 2019. godine u Sali Poljoprivrednog zavoda u Butmiru u 11,00 h. Pozvani su predstavnici svih 78 općina u Federaciji.
Iz Ministarstva su nam kazali da nema potrebe za dolazak pčelara ili njihovih predstavnika u Butmir, ali da su u planu slični skupovi sa predstavnicima pčelarskih udruženja ili saveza, preko kojih će se apelirati na sve pčelare da se upisuju u registre kod nadležnih općinskih službi.
“Nije važno koliko pčelar ima košnica, jednu, deset, pedeset ili hiljadu. Važna je evidencija; upisom u Registar kao Država lakše ćemo i organizovanije pristupati daljnjem razvoju pčelarstva, imati jasniji „zdravstveni karton“ svakog pčelinjaka, a samim tim i adekvatnu reakciju nadležnih institucija kako za preventivu, tako i za liječenje – kazao nam je Husnija Kudić, koji je i sam pčelar (ima petnaestak društava, a bilo je perioda kada ih je imao i stotinjak).
On vjeruje da će, nakon tranzicije u izvršnoj vlasti koja je u toku, čelni ljudi Ministarstva poljoprivrede nastaviti aktivnosti i projekte za unapređenje pčelarstva u FBiH.
Podsjeća da je najvažnije tokom ove godine, ali i svih narednih, napraviti jedinstveni registar broja košnica i pčelara. Dodaje, kada svi pčelari budu registrirani, a računa se da u FBiH ima između 200.000 i 250.000 košnica, bit će moguće kreirati stimulativniju poticajnu politiku.
“Naglašavam, pčelinja zajednica treba biti registrirana, prije svega zbog zaštite pčela, ali i kako bismo imali tačne i ažurirane podatke o stanju pčelarstva u Federaciji. Pčelaru je dovoljno da već nakon petog marta ove godine ode do općinske službe za poljoprivredu, zatraži obrazsce za prijavu u Registar. Sve ostalo je obaveza lokalne zajednice i viših nivoa vlasti – kazao je Kudić za BH PČELAR i dodao da su pčelari koji ostvaruju poticaje već upisani u registre.(BHPČELAR/E.M)
Discussion about this post