BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti
BH Pčelar
Početna Bosna i Hercegovina

Nedžad Ganija, pčelar i apiterapeut iz Breze: MEDOPANDEMIJA

prije 1 godina
Nedžad Ganija, pčelar i apiterapeut iz Breze: MEDOPANDEMIJA
Podijeli na Facebook-uPodijeli na Whatsapp-uPodijeli na Twitter-u

Kao što svi već znamo, meda nema i nije ga bilo. Polazeći od sebe, bagremovu pašu sam tražio na tri mjesta. Bezuspješno! Nešto kestenovog meda su uspjeli izvrcati oni najuporniji, koji ni nakon bagrema nisu odustajali. Livada takođe, tu i tamo, koji kilogram po društvu dok je šuma totalno podbacila. Oni koji su imali meda iz predhodnih godina sada su ga prodali.

„Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane” – kaze poslovica.

Uprkos tome, što su mediji izvještavali o lošoj pčelarskoj sezoni, iz dana u dan, tržiste je postalo preplavljeno “medom” .

“Med od bagrema, Borov med, pa čak i med od lavande”… 6 -13 KM iznosile su njihove cijene.

Fenomen u svemu tome je bagremov med kao najzastupljeniji na policama među svim tim patvorinama, a dobro je poznato da upravo on u prošloj godini je izdao kao nikada do sada.

Da se radi o prevari i trgovnsko – političkom lobiju ukazuje činjenica da, od nekoliko vrsta koje se mogu vidjeti u trgovinama većina (sumnjivog) nema adekvatne deklaracije (bez imena proizvođača, bez adrese, kontakt telefona i dr.) a što je regulisano zakonskom regulativom i pravilnikom. Nažalost, o ovoj temi malo, skoro nikako se javno ne priča. Da stvar bude još gora,  inspekcijski organi ne kažnjavaju, niti traže da se ta roba povuče sa polica. Kroz razgovor sa trgovcima saznao sam kako se “med prodaje dosta dobro – narod strahuje od korone”.

Ovoj sumornoj priči, treba dodati još jednu bolnu i opasnu istinu: širom BiH, u trgovinama se prodaje med, koji zbog prekomjernog sadržaja teških metala i pesticida ne bi smio biti na policama, a pogotovo se ne bi smio unositi u organizam.

Nažalost, o ovoj temi svi šute; šute pčelari, šuti narod, šute udruženja i savezi pčelara, šute inspekcijske sluzbe i mediji… Do kada? (Bhpčelar)

Discussion about this post

BH Pčelar

© 2020 BH Pčelar

Navigacija

  • Pretplata
  • Impressum
  • Pitanja i odgovori
  • Pošaljite svoj članak
  • Kontakt

Zapratite nas

  • Početna
  • Bosna i Hercegovina
  • Globus
  • Pčelarska praksa
  • Apiterapija
  • Portreti
  • Zanimljivosti

© 2020 BH Pčelar