Anketirali smo 300 pčelara iz BiH, tražili od njih da nam naprave listu od deset najpoželjnijih i najkvalitetnijih pčelarskih predavača i autgoriteta u BiH. Pogledajte kako izgleda lista

Stigla je jesen, na pčelinjacima mrtva sezona, ali među pčelarima i u pčelarskim udruženjima kreću aktivnosti za doškolavanje, usavršavanje i obrazovanje pčelara. Naravno, za tu priliku se angažuju najsposobniji i najkvalitetniji stručnjaci. Odlučili smo kroz anketu sa pčelarima iz svih krajeva BiH i različite starosne dobi saznamo ko su pčelarski autoriteti u BiH, ko to prodaje i kako svoje znanje domaćim pčelarima, kome vjeruju i koga žele pčelari za predavače!?
U Srbiji, na primjer, već godinama pri SPOS-u postoji posebna komisija od stručnih ljudi, koja ima veoma stroge kriterije i filtere prema potencijalnim predavačima.
U BiH predavanje može organizovati bilo ko. Ne postoji zakonski okvir, niti određena institucija koja bi davala saglasnosti ili uslove predavanja. Sve je prepuštano na milost i nemilost pčelarskim udruženjima i karijerizam pojedinih predavača, koji po predavanju naplaćuju od 300 do 500 KM. Predavače biraju predsjednici udruženja u oba bh. entiteta i Distriktu Brčko. Rijetko gdje se raspisuje konkurs ili tender za teme i predavače.
A veliki se novac potroši na obrazovanje pčelara. U BiH djeluje oko 250 pčelarskih udruženja, svako organizira najmanje po dva predavanja u toku godine. To je oko 500 predavanja. Uzme li se u obzir da je cijena jednog predavanja u prosjeku 300 KM, dođemo do računice da se u BiH godišnje za edukaciju pčelara potroši oko 150.000 maraka!
Naglašavamo, ovo je investicija u pčelarsko znanje za jednu kalendarsku godinu za cijelu BiH. Nije to pretjerano veliki iznos, jer znanje nema cijenu i ako su pčelari zadovoljni ili uspješni nakon što su dobili znanje određenog autoriteta.
A kada se desi da odlaze nezadovoljni i razočarani, kao što se zadnjih godina dešava kod većine domaćih pčelara, logično je da se rezultati naše ankete ovakvi kakvi jesu. Pčelari, naročito oni mlađi i uspješniji, ne žele ni da spominju samoproglašene predavače. Kako nam reče Saša Bauk iz Drvara „potrošeni su“ i ništa novo ne daju. Nešto slično čuli smo i od Harisa Mlinarevića iz okoline Travnika koji čak razmišlja da više i ne posjećuje pčelarska predavanja, jer im godinama dolazi jedan te isti predavač. Kaže, naučio je svaku njegovu riječ napamet.
Zanimljive su rekacije, komentari i obrazloženja prvih 300 anketiranih pčelara u BiH. Imena anketiranih preko društvenih mreža, telefonski ili u direktnim kontaktima su redakcijska tajna. Svi učesnici imali su pravo da rangiraju od prvog do desetog mjesta liste najboljih i najpoželjnijih predavača u BiH i to tako da su za prvo mjesto dodjeljivali 10 bodova, 2. – 9, a deseto – jedan poen.
Napominjemo ovo je uzorak od 300 anketiranih preko društevnih mreža ili telefonski. Listu ćemo mijenjati svakih sedam dana. A glasanje se od danas može obaviti i na ovoj stranici i to tako, da se u komentarima ispod teksta upišu imena predavača za koje glasate.
TOP 15
NAJ PČELARSKIH PREDAVAČA I AUTORITETA U BIH
- Goran Mirjanić 213
- Rajko Radivojac 154
- Samir Baralija 146
- Ekrem Karahodžić 141
- Violeta Santrač 123
- Dino Haračić 118
- Behija Dukić 91
- Elvir Šehić 90
- Nusret Sirčo 67
- Bratislav Lukić 49
- Sadik Čamdžić 47
- Radivoje Makismović 38
- Ferid Velagić 35
- Željko Mikulić 29
- Rašid Zorlak 27
Slijedeće rezultate objavit ćemo 07.11. 2017. godine. Do tada možete glasati na redakcijski E-mail:[email protected], ili u komentarima ispod ovog reksta. (bhpcelar)
U posebnoj rubrici ćemo objaviti TOP 10 NAJ PČELARSKIH PREDAVAČA IZ INOSTRANSTVA!
Discussion about this post