Inspektori se pozivaju na Pravilnik o pčelarstvu iz 2013. godine, a zanemaruju Pravilnik o pčelarstvu, kojeg je ove godine ozvaničilo Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Bit će zanimljiva sudbina ovih prekršajnih naloga u sudskim procesima, mada nisu isključeni i veći nemiri u Sarajevu. Pčelari su ogorčeni na vlasti, koje su im u predizbornoj kampanji podijelile poticaje, a onda im poslale inspekciju da im „otme“ pare
Da ne postoji nijedan stub društva u BiH (bez obzira na entitete ili Distrikt Brčko) koji vlasti nisu slomile, opljačkale, prevarile ili uništile kazuje i najnoviji slučaj hajke na sarajevske pčelare. Zvanično, poljoprivredna kantonalna inspekcija im se natovarila na grbaču, a nezvanično sve se radi u dosluhu na relaciji Ministarstvo poljoprivrede Kantona Sarajevo – kantonalna inspekcija.
Ova ološ koja vodi Kanton Sarajevo tokom posljednjih 20-tak godina potpuno je lišena osjećaja za pčelarske muke i sudbinu oko 500 pčelara, koji u sve težim prirodnim uslovima žive od vlastitog rada i izdržavaju svoje porodice, (mahom su to demobilisani borci, nezaposleni radnici ili ljudi s minimalnim penzijama…).
Izgleda da su počeli da ruše i ovaj stub društva, a sve pod izgovorom zakonitosti. Prema izvještajima sa terena znanje inspektora je „krhko“ i „šuplje“, ali oni su DRŽAVA! U ime naroda otimaju, kažnjavaju…
Na Ilidži je na jednom pčelinjaku prije nekoliko dana intervenisala policija. Udružila se DRŽAVA pa trenira strogoću na pčelaru, koji je svo svoje blago smjestio na pčelinjak, uzimio…. Inspektorica, o čijem (ne) znanju bi se mogla napisati doktorska disretacija insistira da se u prohladnom sarajevskom jutru otvaraju košnice. Pčelar, iako nije visokoobrazovan i nema magistarske i doktorske titule poljoprivrede, kaže joj da nije dobro otvarati košnice na vanjskoj temperaturi nižoj od 5 stepeni Celzijusa!
Inspektorica – SILA (DRŽAVNI ORGAN) insistira na otvaranju košnica.
Pčelar ne pristaje. Istjera je iz svoga posjeda. Ona mu pošalje policiju i izrekne mu prekršajni nalog u iznosu od 500 KM.
U Hrasnici kod pčelara Midhata N. inspektori nisu zatekli 180 društava, za koje je dobio kantonalne poticaje. Godinama on pčele izmješta da zimuju na Buni. I njemu „odrezali“ kaznu i još ga optužili da je prevario DRŽAVU. Mora vratiti poticaje i mora platiti prekršajnu kaznu od 500 KM.
U Hadžićima o jadu zabavili oca i sina Enesa i Mirzu Kazića. Oni imaju ukupno 200 košnica (po 100 za svakoga). Dobili su ove jeseni kantonalne poticaje.
Prilikom kontrole inspektori im pronađu 70 košnica! Naprave zapisnik o zatečenom stanju i naglase da su Kazići shodno odrebama Pravilnika o pčelarstvu iz 2013. Godine napravili prekšaj, te su dužni vratiti kantonu Sarajevo sredstva dobijena poticajna sredstva, plus prekršajnu kaznu od 500 KM.
Tokom današnjeg dana nismo uspjeli dobiti nikakvu izjavu iz kantonalne inspekcije. Negdje pred kraj radnog vremena su nam odgovorili, tražeći od nas konkretnija pitanja. U faksimilu našeg dopisa ispod teksta može se vidjeti šta smo ih pitali. Čekamo odgovor!
U Ministarstvu privrede SA kantona Sarajevo niko nije bio spreman za razgovor, ali se u zraku osjetila zbunjenost. Kako to obično biva, kada vlast nešto mulja, šalju te od vrata do vrata. Kao na ringišpilu da se onom ko ganja pravdu zanesvjesta!
Jedino smo mr. Safeta Haskovića, šefa Odjela za poljopivredu uspjeli „isprovocirati“ bar da nas sasluša.
„Ne znam ništa o tome. I mene inspekcija kontroliše. Jutros (25.10. 2018.) su mi izuzeli desetak predmeta pčelara koji su dobili poticaje. Izuzimali su mi predmete i prethodnih dana. Mi nemamo pravo da se petljamo u rad inspekcijskih organa – kazao nam je Hasković, te nas uputio da na web stranici Ministarstva privrede Kantona Sarajevo istražimo ko je sve dobio poticaje i pod kojim uslovima.
U SA kantonu poticaje pčelarima dijele od 2009. godine. Do unazad nekoliko godina zapisnici o broju košnica pojedinih pčelara su se uglavnom pravili u kafanama i na stranačkim sijelima.
Ove godine se to radilo transparentnije.Raspisali su konkurs za dodjelu poticaja 0d 1.7. do 30.9. 2018. godine. Objavili da pčelar mora imati minimalno 30 društava, da poticaje za fizičko lice iznose 15,40 KM, za pravna lica 22 KM, a za dopunsku djelatnost 17,50 KM.
Svi pčelari koji su aplicirali dočekali su komisijske kontrole, sačinjeni su zapisnici i svako krenuo da radi svoj posao. Vlasti da obrađuju zahtjeve i isplaćuju poticaje, sve su ih isplatili tokom septembra (dakle pred izbore). A pčelari krenuli sa svojim pčelama na pčelarske paše širom BiH.
Nema bagrema, kestena, planine, livade, vrijeska u Sarajevu i okolini! Ima samo asfalta, kamenja i lopovluka.
Pčele ne jedu asflat i kamenje, a rijetko kada se odluče na krađu. Baš kad su gladne idu u grabež!
Za nepovjerovati je da su se državni organi probudili i da su počeli da rade po slovu zakona tek ove godine, a rekosmo poticaje u Sarajevu dijele od 2009. godine! Sve su prilike, da su vlasti odlučile prevariti pčelare. Namamile ih pred izbore „driješenjem kese“, a nakon izbora – inspektorcom palicom oteti im ono što su im dali, a i ono što su s teškom mukom zaradili u sve težim godinama pčelarenja!
Inspekcija će, sasvim je sigurno, svoj postupak pravdati nastojanjima da se uvede red i u pčelarstvu, pozivajući se na Pravilnik o pčelarstvu iz 2013. godine, koji je manje vrijedan dokument u odnosu na Pravilnik o pčelarstvu kojeg je ove godine obznanilo Ministarstvo poljopruivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH. Čak je i u koliziji. U eventualnom sudskom sporu svaki ovaj predmet pčelari će, uz dobrog advokata, teško dobiti. Ali, o tome ćemo narednih dana. Čekamo i mišljenje pravnika, te nadležnih federalnih institucija. (bhpcelar/Ekrem Milić)
Discussion about this post