Dosadašnjem predsjedniku Mahmi Husibegoviću jednoglasno dat još jedan četverogodišnji mandate. U sklopu mjera za preventivu pčelinjih bolesti upriličeno stručno predavanje magistra Dine Haračića, najtraženijeg pčelarskog eksperta u BiH
Kako je rečeno na Izbornoj skupštini Udruženja pčelara „Pčela” najveći broj ciljeva, postavljenih u programu rada za prođšli godinu uspješno je ostvaren. Za novog/starog predsjednika je izabran Mahmo Husibegović, koji nam je rako kako je priželjkivao da dođe neko mlađi na čelo “Pčele”, ali i da mu je drago što su tešanjski pčelari, očito zadovoljni, njegovim radom tokom minule četiri godine, bili jednoglasni kod njegovog izbora na novi mandat od četiri godine.

Tešanjska “Pčela” ima stotinjak aktivnih članova. Domaćini nam rekoše da ih raduje što se sve više mladih okreće pčelarstvu, a to se moglo vidjeti i na današnjem dvosatnom predavanju sarajevskog magistra i pčelara hobiste Dine Haračića, kome je ovo bio prvi zvanični nastup na stručnim skupovima. Na zahtjev domaćina, koji su pokrenuli brojne akcije u edukaciji pčelara za suzbijanje bolesti u pčelinjaku, Haračić je upravo govorio o preventivnim mjerama zdravstvene zaštite pčelinjih zajednica, kao najsigurnijem načinu za bolje sutra pčelarstva.
“Neke bolesti se mogu liječiti, a većina njih se mogu prevenirati – kazao je Dino Haračić, naglasivši da su danas u fokusu varoa, nozemoza, američka kuga…
Opširno i detaljno je ukazao na sve opasnosti koje nose sa sobom ove bolesti, te dao savjete (pri tome iznoseći vlastita iskustva – kako raditi dijagnostiku). U svim izazovima, uloga pčelara je najvažnija u očuvanju pčele, a to se može postići dobrom pčelarskom praksom.
Ovo je, inače, bilo prvo zvanično Haračićevo predavanje. Odlično je bilo posjećeno; pored lokalnih pčelara predavanju su prisustvovali i gosti iz Maglaja, Doboja, Žepča, Zenice….Zbog velikog broja prisutnih, organizatori su čak postavili stolice u holu tešanjske Osnovne škole.
Sa koliko pažnje je odslušano Haračićevo predavanje, možda najbolje ilustruje podatak da na kraju nije bilo ni jednog dopunskog pitanja ili želje za pojašnjenjem bilo kojeg njegovog savjeta. Kompletna atmosfera i utisci možda se najbolje može snimiti kroz riječi čivene tešanjske pčelarske Razije Mrvić, koja se pčelarstvom porodično bavi od 1965. godine.
“”Odslušala sam na stotine predavanja, a ovo Haračićevo je posebno. Ima znanje i nij škrt – kazala nam je Razija.
Zadovoljan je bio i Dušan Cvijanović, koji je sa Ozrena stigao Tešanj, zajedno sa svojim kolegom i “učenikom” Sejfom Ibrahimovićem, a zbog Haračića je pobjega” s posla Adnan Hatibović, tešanjski pčelarski entuzijasta koji je tokom zadnjih nekoliko godina zasadio oko hiljadu medonosnih biljaka i stabala na svom pčelinjaku i diljem Tešnja.

U Tešnju je danas prezentiran i program aktivnosti Udruženja “Pčela” organizovanog zdravstvenog pregleda pčelinjih zajednica, koji će se zajednički raditi sa Ministarstvom pojoprivrede i inspekcijskim službama ZE – DO kantona.
“Najvažnije je da ohrabrimo pčelare da svoje uzorke daju na laboratorijhjsku analizu. Imamo “mapu puta” kako sve to da realizujemo već tokom marta i aprila – kazao je Musibegović za “BH pčelar”
Zanimljivo je da je najveći dio sredstava za ovaj projekat obezbijedilo Kantonalno ministarsto poljoprivrede, a da su i u tešanjskoj “Pčeli” rezervisali određena sredstva. Naime, oni su Pravilnikom regulisali da svaki pčelar, koji ima preko 30 košnica, uz članarnu uplaćuje i po 0.5 KM za finansiranje laboratorijskih analiza pčelinjih zajednica na svakom tešanjskom pčelinjaku. U tu svrhu ubrzano se radi registar svih pčelinjaka na području Tešnja.
“Možda nećemo iskorijeniti bolesti u pčelinjacima, ali ćemo ih smanjiti – kazao je Mahmo Husibegović.
Detaljniji izvještaj i reportažu pripremamo za naredno printano izdanje BH PČELARA. Ovdje pogledajte dio atsmofere sa današnje sjajno organizovanog pčelarskog skupa u Tešnju. (BH PČELAR/E.M.)
Discussion about this post