Ekskluzivno objavljujemo i video o ovoj tehnologiji pčelarenja. Pogledajte uporedne snimke saća koje prave radiličke pčele i kupljenih satnih osnova
Samir Baralija, jedan od najvećih pčelara u regionu, rijetko se oglašava, još rjeđe „davi“ informacijama o „pravom“ načinu uzgajanja pčela. Kaže, da se pčelarsko iskustvo stiče doživotno, da je puno iznenađenja, zamki, nepoznanica…
Iskren je u razgovoru i škrt prema novinarskoj radoznalosti. Odgovore na neka pitanja u ovoj temi zacijenio nam je dva miliona maraka!!! Ovaj jedan od najvećih i najuspješnijih pčelara u regionu, iza sebe ima 30 godina praktičnog pčelarskog iskustva, visoke nauke, a još visočije moralne principe. Deset godina je, veli, radio na ovoj tehnologiji. Posrtao, padao, na greškama učio i – uspio je. Na svojim pčelinjacima, na tridesetak mini lokacija, iz svih košnica su izbačene vještačke satne osnove. Pčele same rade saće! Pripremio je i oko 400 rojeva za tržište.
Kako se nismo „našli u cijeni“ pristali smo da nam dozira info, onoliko koliko on smatra da treba u ovom prvom predstavljanju njegove tehnologije pčelarstva, za koju tvrdi da će „zapaliti svijet“ bez obzira iz kojeg se ugla gledalo – ekološkog, ekonomskog, zdravstvenog…. Kaže da, za razliku od dosadašnje tehnologije koja je na našim prostorima bila vezana za pčelaranje sa satnim osnovama, ova tehnologija se zasniva na pčelarenju bez satnih osnova.
– Nova je ovo stvar, ali donosi izvanredne rezultate. Ja sve ovo radim do pojave livadske paše. To je naš najveći resurs i okosnica proizvodnje viškova u košnicama. Zanimljivo je da je Samir posebno odnjegovao dvadesetak majki. One su okosnica bosanske pčele radilice koja sama pravi saće. One su najzaslužnije što se ova tehnologija pčelarenja sve više koristi u Podrinju, Stocu, Ključu, Sanici, Drvaru….
Pogledajte video:
(bhpcelar.com)
Discussion about this post