Pčelinji vosak je proizvod koji pčela radilica luči iz voštanih žlijezda. Služi kao materijal za izgradnju saća. Pokriva hitinski omotač da bi ga sačuvao od vlage. Vosak u voštanoj žlijezdi koja se nalazi na trbuhu pčele je u tečnom stanju. Pri izlasku i prvom kontaktu sa vazduhom, vosak se stvrdnjava u vidu bijelih, providnih pločica.
U trenutku izgradnje saća, bijele je boje, koja vremenom prelazi u krem. Pčele proizvode vosak kada ima dovoljno meda i cvjetnog praha. Ako se hrane šećernim sirupom i u njihovom meniju nedostaje cvijetni prah, one ne luče vosak.
Fizička i hemijska svojstva
Prirodni vosak ima prijatnu specifičnu aromu meda koja se najbolje osjeća pri topljenju ili zagrijavanju. Vosak je bez ukusa, kristalne strukture, koja zavisi od temperature. Topi se na temperaturi od 62 do 72 stepena.
Pri zagrijavanju se pretvara u meku masu koja se lijepi za prste. Vosak je na sobnoj temperaturi lomljiv, gori svijetlim plamenom i lako se miješa sa mastima i uljima u homogenu masu. Vosak se rastvara u glicerinu. Po svojoj hemijskoj strukturi, pčelinji vosak je složena mješavina u kojoj učestvuje preko tri stotine različitih materija.
Karakteristična osobina voska je njegova velika otpornost u odnosu na okolinu zbog čega može da sačuva svoje osobine nepromijenjene hiljadama godina. Voštane figure su dokaz kvaliteta voska.
Način dobijanja
Nakon centrifugiranja meda, saće se topi u vrućoj vodi i vosak ispliva na površinu. Kada se ohladi, prelazi u čvrstu formu. Topi se još jedanput i izliva u odgovarajuće oblike.
Primjena pčelinjeg voska
Ima sposobnost da pri zagrijaanju primi veliku količinu toplote. Pri nanošenju na bolno mjesto, kod reumatskih promjena, toplota se oslobađa lagano, dugotrajno. Voštana kataplazma se nanosi na određeni dio tijela. Smanjuje otok i bol, ublažava upalne procese. Poboljšava cirkulaciju u tretiranoj zoni i pomaže u ishrani odgovarajućeg tkiva. Vosak apsorbuje toksične elemente i smanjuje zapaljenske pocese. Najbolje rezultate daje kod reumatskih problema, otoka, zglobnih promjena vrata, ramena, ruku i nogu, pogotov koljena.
Vosak – prirodni antibiotik
Posjeduje antibiotska svojstva. Zaustavlja i uništava mikroorganizme koji mogu dovesti do upalnih procesa. Pčelinji vosak posjeduje široki spektar dejstva. Pomaže u regeneraciji oštećenih ćelija i tkiva u zahvaćenoj oblasti. Omekšava tvrda tkiva na koži koja postaju meka i glatka. Uklanja bore sa kože lica i pomaže u procesu revitalizacije. Sve toodređuje značajno mjesto voska u kozmetici.
Voštani poklopci liječe čir
Posebno je korisno uzimanje voštanih poklopčića saća. Propisuje se od pola do jedne kafene, drvene kašičice dnevno. Primjenjuje se kod osoba koje imaju osjetljiv želudac, za liječenje upale sinusa, polenske kijavice, bronhijalne astme, upale ždrijela i krajnika.
Slatkiši sa voskom
U Americi je popularna medeno voštana guma za žvakanje koja aktivira lučenje pljuvačke i mehanički čisti zube od zubnog kamenca i naslaga. Takođe, poznate su ruske voštano medene bombone i medene karamele. Predstavljaju šećerne ćelije sa ugrađenim prirodnim nektarskim medom, a spolja su pokrivene visoko kvalitetnim voskom u tri sloja. Obogaćene su vitaminima A, B i C.
Pčelinji vosak u domaćinstvu
Za proizvodnju slavskih, rođendanskih i svijeća za specijalne romantične prilike, vosak je proizvod broj 1. U vrijeme posta na vodi, vosak se nanosi u tankom sloju na dno posuda u kojima se peče domaći hljeb ili priprema hrana bez dodatka ulja. U industriji za impregnaciju namještaja, u radionicama za izradu kačkavalja i za prirodno konzerviranje kačkavalja, vosak se takođe nezamjenjiv proizvod.
Vosak u fizijatriji
Ova metoda je slična liječenju parafinom. Vosak se stavi u posudu koja se zagrijava u sudu sa vrućom vodom. Prohladi se, a zatim stavlja na oboljelo mjesto i prekriva vunenom tkaninom i tako stoji od 20 do 30 minuta. Druga varijanta je da se u istopljeni vosak umoči jastučić od gaze koji se lako ocjeđen stavi na određeno mjesto. Ljekoviti efekat ove terapije može da se poveća ako se doda i sirovi propolis u odnosu 8:2.
Od pčelinjeg voska se mogu spravljati i i flasteri koji se slabo zagrijani mogu stavljati na bolesni dio tijela, gdje ostaju do 24 sata. Ovaj način liječenja se koristi kod prehlade, povrede, upalnih oboljenja mišića, tetiva, zglobova i kod bronhitisa.
Inhalacija voskom
Primjenjuje se kod liječenja upalnih procesa i alergijskih oboljenja. Određena količina voska se stavi u aluminijumski sud koji se nalazi u sudu sa vrućom vodom. Nakon ključanja vode, ljekovite materije iz voska se izdvajaju i bolesnik ih udiše kroz nos, a one su antibakterijske, hiposenzitivne i bronholitične. Tretman traje od 15 do 25 minuta. Obično se preporučuje u večernjim satima prije spavanja. Da bi se pojačao efekat voska, dobro je da se doda i sirovi
Vosak u službi ljepote
Primjenjuje se u vidu flastera, melema, kremova i kozmetičkih maski, kao i za depilaciju. Koža dobro upija vosak i postaje glatka i nježna. Kremovi spravljeni od pčelinjeg voska primjenjuju se takođe i za liječenje gnojavih i atrofičnih rana, dajući odlične efekte zbog odličnog antibakterijskog dejstva.
U kozmetici, vosak može da se primijeni za pripremu dobre, hranljive maske za lice, koja se priprema na sljedeći način: 50 gr pčelinjeg voska, 70 gr meda, sok od jedne lukovice bijelog ljiljana. Za obnavljanje normalne elastičnosti kože i uklanjanje bora sa lica, oproban je sljedeći recept: 30 gr pčelinjeg voska, 30 gr meda, 30 gr soka od crnog luka, 30 gr soka od lukovice bijelog ljiljana. Mješavina se zagrijeva u glinenom sudu na slaboj vatri dok se vosak ne istopi. Promiješa se dobro i ohladi. Nanosi se ujutru i uveče.(bhpcelar.com/BH pčelar broj 47)
Discussion about this post